prostathastaligi.gen.tr https://www.prostathastaligi.gen.tr Prostat, Prostat Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, prostathastaligi.gen.tr Mon, 13 Apr 2015 00:00:00 +0000 Mon, 27 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Prostat Hacmi https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-hacmi.html Thu, 22 Nov 2018 11:10:29 +0000 Prostat hacmi, erkeklerde idrar kesesinin hemen altında prostat bezi bulunur. Prostat bezi idrarın dışarı atıldığı üretrayı çevreler. Prostatın görevi, cinsel boşalma sırasında spermlerin dışarı atılmasını Prostat hacmi, erkeklerde idrar kesesinin hemen altında prostat bezi bulunur. Prostat bezi idrarın dışarı atıldığı üretrayı çevreler. Prostatın görevi, cinsel boşalma sırasında spermlerin dışarı atılmasını sağlamaktır. Yetişkin bir erkek bireyde prostat bezi ağırlık olarak 25-30 gram civarlarındadır. Ve erkeklerde prostatın hacmi 40 lı yaşlardan itibaren giderek büyümeye başlar ve devam eder. Büyüyen kısım özellikle prostatın iç kısmıdır, normal olarak bir kestane kadar olan prostat bezi bir portakal genişliğine kadar büyüyebilir. Bu duruma medikal adı ile BPH yani iyi huylu prostat büyümesi adı verilir.

Yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda 60 yaş ve üzerindeki erkeklerin % 50'sinde 80 yaş ve üzerindeki erkeklerin ise % 90'ında iyi huylu prostat büyümesi görülür. İyi huylu prostat büyümesi olan BPH ile kanser aynı şey değildir. BPH prostat kanseri oluşturmaz.

Prostatın hacmi büyümeye başladıkça idrar yolunu tıkayarak idrar akışını zorlamaya ve engellemeye başlar. Ve idrar yakınmaları tıkanıklığın derecesi ile alakalıdır.

Prostat hacmi büyümesinden kaynaklanan sıkıntılar nelerdir

 • İdrarı başlatırken güçlük çekilmesi
 • idrarın kuvvet derecesi ve idrar kalınlığının azalması
 • idrarı kesik kesik yapma
 • idrar sonunda damlamalar
 • idrarını tam olarak bitirememiş gibi bir his
 • ve idrarda görülen kanama
 • sık sık idrara çıkma isteği
 • aniden gelen idrar
 • idrar kaçırma sıkıntıları
 • idrar yaparken yanma ve sızlama    

Bazı durumlar da BPH nedeni ile idrar yolu tam olarak tıkanarak bu kişilere acil sonda takılması gerekebilir. BPH da prostat hacminin büyümesi tek başına bir anlam ifade etmez. Prostat hacmi artışının yanı sıra yukardaki bulgularda eşlik etmelidir. Prostat hacmindeki artışa bağlı olarak idrar yakınmaları ile ilgili sıkıntılar yavaş bir seyir izleyerek ortaya çıktığından dolayı hasta kendindeki değişimleri fark etmeyebilir. BPH neticesinde idrar yollarında aniden gelişen idrar tıkanması, idrar yolu iltihapları, idrar kesesinin yapısı ile ilgili bozukluklar, ve böbreğin işlevlerini etkileyen böbrek yetmezlikleri gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Prostat hacminin büyümesinde BPH ile birlikte aynı anda kanser hastalığının da olabileceği göz önüne alınarak hasta muayene sırasında buna göre incelenmelidir.

]]>
Prostat Kanseri https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-kanseri.html Fri, 23 Nov 2018 07:05:24 +0000 Prostat kanseri, cilt kanserinden sonra erkeklerde en fazla görülen kanser türüdür. Erkeklerde kansere bağlı ölümlerde de ikinci sırada yer almaktadır. Prostat spesifik antijen (PSA) testi sayesinde, bu kanserin erken t Prostat kanseri, cilt kanserinden sonra erkeklerde en fazla görülen kanser türüdür. Erkeklerde kansere bağlı ölümlerde de ikinci sırada yer almaktadır. Prostat spesifik antijen (PSA) testi sayesinde, bu kanserin erken tanısı mümkündür. Bu testin uygulanması sayesinde, prostat kanserinden ölümler azalma göstermiştir. Prostat erkek genital sistemindeki, mesane çıkışı çevresinde olan ve meni akışkanlığını sağlayan salgı bezidir. İçeriği salgıyı yapan hücreler ve destek dokularından oluşmuştur. Erken tanı konmazsa, kanser lenf ve kan damarlarıyla çevre dokulara yayılabilir. En fazla çevre lenf düğümleriyle kemiklere yayılım gösterir. Ayrıca karaciğer, akciğer ve vücutta olan diğer organlara yayılım gösterebilir.

Prostat kanseri nedenleri ve risk faktörleri nelerdir

Bu kanser türü 70 yaşın üzerindeki erkeklerde % 50 oranında, 90 yaşın üzerindeki erkeklerin genellikle tamamında mikroskobik düzeyde hesaplanır. Sağlıklı olan erkeklerin yaşam boyu prostat kanseri olma riski yaklaşık % 17 kadardır. Bu yaklaşık 6 erkekten birini etkileyen kanser türü olduğunu gösterir. PSA testinin 1980 li yıllarda bulunmasıyla birlikte, hastalıktan ölüm oranları düşüş göstermeye başlamıştır. Bu konuda ABD tarafından yapılan araştırmada, her yıl 250 bin erkekte bu kanserin belirlendiği, bunların % 95 kadarının 45 yaşın üzerinde olduğu tespit edilmiştir.

Prostat kanserinin nedenleri hakkında tam olarak kesin bilgiler bulunmamaktadır. Fakat genetik yatkınlığın, çevre koşullarının etkili olduğu düşünülmektedir. Bu konuda yaş faktörü, ailede prostat kanserinin olması, beslenmede yağlı besinlerin daha fazla tüketilmesi, hormonlar, kadmium, A ve D vitaminleri gibi risk faktörlerinin olduğu düşünülür. Özellikle kişinin yaşı ve aile geçmişi önemli risk faktörleridir. Normalde 50 yaşından sonra erkeklere prostat kanseri değerlendirilmesi yapılırken, ailesinde kanserin olması halinde araştırmalar 40 yaşından itibaren başlatılmaktadır. Tahminlere göre bu kanserlerin babadan oğula % 10 oranında genetik olarak geçtiği düşünülmektedir. Ayrıca hastaların çocuklarında ya da kardeşlerinde görülme riski 2-9 kat daha fazladır.

Prostat kanserinin önlenmesi mümkün mü

Prostat kanserinin latent formu ve klinik aktif form olmak üzere, iki farklı formu bulunmaktadır. Latent formunda hastalık yaşam boyu bile tanı konmadan sessiz bir seyir izlerken, klinik aktif formda kanser prostat dışına çıkarak ilerlemektedir. Bu kanserin tam olarak nedenleri bilinmediğinden, çoğu zaman önlenmesi mümkün olmaz. Fakat yeni gelişmelerle hastalarda diyet ve yaşam şekli değişimleriyle riskin azaltılabileceği belirlenmiştir. Bunun için kişilerin domates, soya fasulyesi, yeşil çay, omega 3 içeren besinler tüketmesi prostat kanseri riskini azaltabilir. Ayrıca düzenli egzersiz yapılması da tavsiye edilir. Fazla kilolardan kaçınılması, kolesterol değerlerinin kontrol altında tutulması, yağlı gıdalardan ve kırmızı etten uzak durulması gerekir.

Prostat kanserinde tanı

Bu kanser türü hastalarda genellikle check up sırasında uygulanan PSA testi sırasında saptanır. Nadir olarak erken dönemde belirtiler meydana gelebilir. İdrar yaparken zorlanma, idrar akım hızının azalması, sıkça idrara çıkma gibi yakınmalar, yaşla birlikte iyi huylu prostat büyümesiyle bağlantılıdır. Kanserde meydana gelen büyüme ise, daha çok ileri safhalarda prostatın dış kapsülü tarafında olur ve idrar çıkışını zorlar. Yapılan rektal muayenede ele gelen sertlik olması halinde biyopsi yapılmalıdır.

Parmakla rektal muayene: Bu muayenede doktor prostatın dışında tümör olması açısından sertlik ya da düzensizliği kontrol eder. Prostat kanserinde hastaların % 25 kadarında PSA düzeyleri normal olmasına rağmen, kanserin tanısı bu muayene sonucunda tespit edilen sertlik ve düzensizlikle koyulur.

Prostat spesifik antijen PSA testi: PSA değeri kanda proteine bağlı olarak ya da serbest olarak iki farklı şekilde bulunur. Prostat kanseri serbest PSA]]> Prostat Ne İyi Gelir https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-ne-iyi-gelir.html Fri, 23 Nov 2018 13:47:39 +0000 Prostat ne iyi gelir, erkek üreme sisteminde prostat önemli bir rol oynamaktadır. Bu organda prostat kanseri ve iltihaplanması gibi sıkça görülen hastalıklarda erken teşhis oldukça önemlidir. Fakat erken teşhisin yan Prostat ne iyi gelir, erkek üreme sisteminde prostat önemli bir rol oynamaktadır. Bu organda prostat kanseri ve iltihaplanması gibi sıkça görülen hastalıklarda erken teşhis oldukça önemlidir. Fakat erken teşhisin yanında prostat hastalıklarından korunmak açısından ve hastalıkların tedavisi sırasında kişilerin tüketmesi gereken besinlerinde önemi bulunmaktadır. Özellikle prostata iyi gelen selenyum ve E vitamini içeren, antioksidan etkiye sahip olan sebze ve meyveler tüketimde dikkate alınmalıdır.

Prostata iyi gelen besinler

Meyveler: Bu besinlere rengini vermiş olan bileşenler, insanları hastalıklar karşısında daha dirençli hale getirirler. Her gün farklı renklerde olan meyvelerin tüketilmesi hem prostat kanserinden korur, hem de genel sağlığı korur. Bu şekilde alınan vitamin ve mineraller vücutta bağışıklık sistemini güçlendirir, cilt ve saç sağlığında, sindirimde ve kilo kontrolünde etkili olur. İçeriği antioksidan bakımından zengin olan meyveler ise, portakal, çilek, mango, kiraz, kivi, kavun, karpuz, üzüm ve greyfurttur.

Sebzeler: Bunlarda meyveler gibi enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korunmayı sağlar, vücudun direncini sağlar. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, yeşil biber, brokoli gibi sebzeler besin değeri olarak yüksek, kalorisi düşük sebzelerdir. Bunlar vücudun ihtiyacı olan antioksidanları ve mineralleri sağlarken, kalori değerleri düşük olduğundan, insanların kilo kontrolüne yardımcı olur. Ispanak, kırmızı dolmalık biber, havuç, lahana, tatlı patates, domates gibi sebzelerde antioksidan değerleri yüksektir.

Tam tahıllar ve kepek: Rafine edilen tahıl ürünlerinde daha fazla miktarda lif bulunmaktadır. Protein ve besin içeriği olan kepekli tahıllarda yapılan araştırmada, prostat kanseri olan hastalardaki tümör büyümesini azalttığı belirlenmiştir. Bu etkinin tam tahıllı gıdaların kan şekerini düşürmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Prostat Ne İyi Gelir

Yağsız protein: Vücuttaki doku üretiminde etkili olan amino asitler, tüketilen protein kaynaklarından sağlanır. Yağlı süt, yağlı kırmızı et, işlenmiş et gibi besinlerin doymuş yağ oranı yüksektir. Bunlar genel sağlığı olumsuz etkiledikleri gibi, prostat sağlığı konusunda da olumsuz etkilere sahiptir. Fakat bu besinlerin yağsız olarak alınması prostat sağlığının korunmasını sağlar. Yağsız etler, yumurta akı, mercimek, somon balığı, ton balığı, yağsız yoğurt ve süt gibi besinler, özellikle omega 3 açısından zengin ve faydalıdır.

Likopen: Domatesin içeriğinde bulunan likopen, kişileri prostat hastalıklarına karşı korumada etkilidir. Bu domatesten elde edilen ürünler içinde geçerlidir. Ketçap, domates salçası aynı şekilde likopen içerir. Bunları tüketen kişilerde prostat kanserine daha az rastlanır. Yapılan bir araştırmada haftada 10 porsiyon domates ya da domates ürünü tüketen erkeklerde, prostat kanseri riski % 45 kadar azaldığı belirlenmiştir.

Selenyum: Deniz ürünleri, sebze ve meyve, sarımsak ve yumurta gibi gıdalarda selenyum değeri yüksektir. Bunları tüketen erkeklerde prostat kanseri görülme riski % 50 azalmaktadır. İnsanlarda selenyum yaşla birlikte azalmaktadır. Bunlar gıdalar yoluyla takviye edilmelidir.

Çinko: Vücutta hücre fonksiyonları için gerekli olan minerallerden olan çinko, prostat hastalığı açısından da faydalıdır. Hastalar kanserin erken evresinde ya da korunmak amacıyla çinko içeren süt, fındık, kabuklu deniz hayvanları, baklagilleri tüketmelidir.

Bitkisel yağlar: Doymuş yağların prostat kanseriyle bağlantılı olduğu bilinse de, kanola, ceviz yağı, keten tohumu gibi yağlarda prostatı korumaktadır. Bunlar vücutta E, D ve K vitaminlerinin işlenmesinde etkili olurlar. Bu şekilde prostata iyi gelen besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir.

]]>
Prostat Kanseri Öldürürmü https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-kanseri-oldururmu.html Fri, 23 Nov 2018 20:07:31 +0000 Prostat Kanseri Öldürür Mü, Prostat kanseri erkeklerde en çok görülen kanserler arsında yer almaktadır. Dünyanın çevresel olarak büyük bir değişime uğraması nedeniyle yediğimiz içtiğimiz her şey neredeyse hazır hale gelm Prostat Kanseri Öldürür Mü, Prostat kanseri erkeklerde en çok görülen kanserler arsında yer almaktadır. Dünyanın çevresel olarak büyük bir değişime uğraması nedeniyle yediğimiz içtiğimiz her şey neredeyse hazır hale gelmiş durumdadır. Bu durum ise her türlü kanser çeşidini artırdığı gibi ne yazık ki prostat kanserinin de artmasına neden olmuştur. Prostat kanserinin oluşmasına neden olan en büyük etken ise, bir çok erkeğin idrar boşaltım ihtiyacını ayakta gidermesinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış sebepler arasındadır. Prostat erkek üreme organlarından biridir. Mesena'nın alt kısmında kalın bağırsağın ön kısmında bulunmaktadır. Üretranın etrafını çevreler. Normal boyutlarda bir prostat ceviz büyüklüğündedir. Prostat her hangi bir nedenle büyümeye başladığında üretra'yı sıkıştırır ve prostat hastaları bu yüzden idrarlarını yaparken güçlük çekerler.

Prostat kanseri öldürür mü

Prostat bir salgı bezidir ve meninin büyük bir kısmını oluşturur. Meni ise, cinsel birleşme esnasında spermleri taşımakta olan sıvıdır. 
Prostatta iyi ve kötü huylu olmak üzere iki çeşit tümör oluşur. iyi huylu tümörler genelde diğer organlara yayılmazlar ve ilaçla yada cerrahi yöntem uygulandığında tamamen kurtulmak mümkün olur.

Kötü huylu prostat tümörleri yani prostat da bulunan tümör kanser ise, erken teşhis ile tedaviye başlanmadığı takdirde mesane, rektum, lenfler, kemikler, Akciğere yayılabilir. Kötü huylu tümör organlara yayılmadan alındığı taktirde hastanın hayati bir tehlikesi kalmaz fakat bazı hastalarda yeniden tekrarlamaktadır. Bu yüzden prostat kanseri nedeniyle ameliyat geçirmiş bir hastanın doktorunun önerdiği sıklıkta kontrollerini yapması hayati önem taşımaktadır.

Prostat Kanseri Öldürürmü
Eğer prostat kanseri diğer organlara sıçramış ise, tedavi ile hastanın yaşama süresi önceki yıllarda 5 yıl iken günümüzde bu süre yüzde otuz oranında artırılmıştır. Tabi bu süre hastanın bünyesine ve hastalığın fark edildiğinde ki etki alanlarına göre değişim gösterecektir. Kısacası prostat kanseri erken teşhis ve ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.  Tedavi edilmediği veya teşhisinde geç kalındığında ise ne yazık ki ölümcül sonuçlar doğuran bir hastalıktır.
]]>
Prostat Ameliyatı https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-ameliyati.html Sat, 24 Nov 2018 11:40:23 +0000 Prostat ameliyatı, erkeklerde idrar torbasının altında bulunan küçük bir salgı bezine prostat denir. Prostat normal ağırlığı 18-20 gram olarak bilinmektedir. Prostat hastalığı sadece erkeklerde görülen bir hastalıktır. İdr Prostat ameliyatı, erkeklerde idrar torbasının altında bulunan küçük bir salgı bezine prostat denir. Prostat normal ağırlığı 18-20 gram olarak bilinmektedir. Prostat hastalığı sadece erkeklerde görülen bir hastalıktır. İdrar kesesi çıkımında idrar kesesine kaplayan durumdadır.

Prostat hastalığı orta yaş üstündeki kişilerde ortaya çıkar. Prostat hastalığın neden olduğu tam olarak bilinmemekte. Prostat büyümesinin ilk belirtileri, kişinin gece ve gündüz sık sık idrara çıkmasına neden olur. Hasta da sürekli işeme hissi uyanır. Özellikle gece sık sık, kesik kesik veya damla damla idrarını yapar. Bu sebepler sadece  Prostat hastalığına işaret etmez başka hastalıkların da olacağına işaret eder. Bu yüzden en kısa zaman hekiminize başvurun.

Prostat Ameliyatı
Prostat Ameliyattı;

Prostat hastalığının kapalı ve açık olmak üzere iki tür ameliyatı vardır. Açık ameliyatlarda hastanın göbek altından yaklaşık 10-14 santimetre bir kesi açılmaktadır.Yapılan bu işlem ile hastanın prostat bölgesine ulaşılır. Prostata neden olan dokular ve parçalar yerinden alınır. Daha sonra kalan diğer doku ve parçalar da ayni şekilde alınır. Prostat ameliyat bittikten sonra hastaya sonda takılarak servise çıkarılabilir. Prostat ameliyat sonrası hastaya takılan son 5- 7 gün sonrası çıkarılır. Kapalı prostat ameliyatlarında hastanın penisin den prostat bölgesine bir kamera yardımıyla ulaşılmaktadır ve kamera yardımıyla müdahale edilecek bölgeyi ekrana aktarılmakta ve operasyon buradan takip edilmektedir. Prostata neden olan dokular parça parça çıkarılarak prostat ameliyatına son verilir. Kapalı ameliyatlarda hasta üzerindeki sonda en fazla 2- 3 gün kalmaktadır.Kapalı prostat ameliyatı sonrasından  hasta hastaneden oldukça erken çıkış işlemleri yapılır ve ayağa daha çabuk kalkmaktadır. Kapalı prostat ameliyatı geçiren hastaların günlük yaşantılarına daha çabuk dönmektedir ve hastalarda enfeksiyon riski daha az görülmektedir.

Hastalarda alınan dokular ve parçalar patolojiye gönderilir. Böylece kötü huylu prostat ile karşılaşılırsa hastanın tedavisine erkenden başlanır.Kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilere başlamak mümkündür.
]]>
Prostat Biyopsisi https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-biyopsisi.html Sun, 25 Nov 2018 02:37:04 +0000 Prostat biyopsisi, prostat kanseri hastalarda genellikle çok ileri evrelerde belirtiye neden olur. Hastaların çoğunluğunda herhangi bir belirti görülmez. Bu nedenle kanser şüphesinde, parmakla rektal muayenede anormallik Prostat biyopsisi, prostat kanseri hastalarda genellikle çok ileri evrelerde belirtiye neden olur. Hastaların çoğunluğunda herhangi bir belirti görülmez. Bu nedenle kanser şüphesinde, parmakla rektal muayenede anormallik ya da PSA değerlerinde yükselme olduğunda, hastalara prostat biyopsisi yapılır. Bu işle genellikle ultrason eşliğinde rektal olarak yapılır. Prostattan doku örneği alınması için, 18 G çapında olan iğne kullanılır.

Prostat biyopsisi için hastanın hazırlanması

Başlangıçta hastalar bilgilendirilerek, yapılacak işlemin olası yan etkileri ve komplikasyonları anlatılır. Hastanın kullandığı kan sulandırıcı ilaçlar yapılacak biyopsiden en az 7-10 gün önce den kesilmelidir..

Antibiyotik kullanımı: Prostat biyopsisinde hastanın enfeksiyondan korunması amacıyla antibiyotik kullanılabilir. Fakat bazı merkezler bunu yapmayabilir. Bu uygulama enfeksiyonu azaltır ve komplikasyonların daha az olmasını sağlar.

Bağırsak temizliği: Bu uygulama hastada rektumdan olan dışkı oranını azaltmak için yapılır. Bu sayede transrektal ultrasonografi sırasında prostat daha iyi görülebilir ve prostatta olabilecek enfeksiyonlar azaltılır.

Analjezi: Biyopsi sırasında lokal anestetiklerle prostat bezi uyuşturulur ve hastada ağrı kontrolü sağlanır. Bu şekilde hastalar rahatsız edici ağrı hissetmeden işlem tamamlanır.

Prostat biyopsisi teknikleri

Öncelikle prostatın ultrasonografik olarak boyutları ölçülmekte ve büyüklüğü belirlenmektedir. Biyopsi yapılırken, ucunda 18 G iğne takılmış olan biyopsi tabancası kullanılır.

Sextant biyopsi ( Altı kadran biyopsi ): Gemicilikte kullanılan, gök cisimlerinin  yüksekliğini ölçen bir alet olan Sextant, altıda bir anlamındadır. Prostatın her iki kısmından taban, apex ve orta biyopsileri alınır. Bununla sağ tarafından 3, soldan 3 olarak 6 parça alınır.

Prostat Biyopsisi

Extended biyopsi ( 10-12 kadran biyopsiler ): Sextant biyopsilere ilave olarak alınan lateral biyopsiler sayesinde kanserin tespit edilme oranı artmaktadır. Bu nedenle Sextant biyopsilerin prostat kanseri tanısında yetersiz olduğu kabul edilir. Bu yüzden biyopsiler 12 kadran olarak yapılır. Prostatın boyutları 50 cc üzerinde olanlarda ilave olarak transizyonel zon biyopsileri alınabilir. Er bezleri biyopsileri bir anormallik tespit edilmedikçe genellikle uygulanmaz. Ancak bazı yerlerde PSA değeri 30 üzerinde olursa, er bezi biyopsisi uygulanır. Extended biyopsilerinde kanser daha başarılı şekilde tespit edilebilir. Bu yüzden genellikle prostat biyopsisinde tercih edilir. Prostat biyopsisinde iğnelerle yaklaşık 15-17 mm uzunluğundaki doku örnekleri alınabilir. Bu prostatın ön yüzünden doku alınması için yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden biyopsi sırasında dikkatli olunması gerekir.

Satürasyon biyopsisi: Bu daha önceden 1-2 defa biyopsi yapılmış olan ve kanser tespiti yapılamayan hastalarda, PSA değeri yüksek olduğunda ya da parmakla rektum muayenesinde anormal bulgular olduğunda tekrar biyopsi şeklinde uygulanır. Hastalara 20 ya da daha çok sayıda parçayla Satürasyon biyopsileri yapılır.

Prostat biyopsisindeki olası komplikasyonlar

Enfeksiyon: Prostat biyopsisi sonrasında genellikle hafif ateşle birlikte semptomatik üriner sistem enfeksiyonu görülebilir. Bunlar alınan antibiyotiklerle tedavi edilir. Bu tür enfeksiyonlar % 2 oranında etkili olabilir.

Kanama: Biyopsi sonrasında hastaların % 23-63 kadarında hematürü görülebilir. Rektal kanamalar ise yaklaşık % 2,1-21 oranında etkili olabilir. Bu tür etkiler kendiliğinden düzelme gösterir.

]]>
Prostat Masajı https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-masaji.html Sun, 25 Nov 2018 09:46:25 +0000 Prostat masajı, sağlık açısından yararları olduğu için prostat bezine hafifçe dokunularak yapılan bir masajdır. Bu uygulama cinsel işlevin yerine getirilmesinde ve prostatı ilgilendiren bazı sağlık sorunlarında y Prostat masajı, sağlık açısından yararları olduğu için prostat bezine hafifçe dokunularak yapılan bir masajdır. Bu uygulama cinsel işlevin yerine getirilmesinde ve prostatı ilgilendiren bazı sağlık sorunlarında yararlı olabilir. Bu tıbbi ortamda yapılacak ön sevişme ya da tekil etkinlik şeklinde uygulanabilir. Masaj için özel bir prostat masaj aleti anüse 10-12 cm olarak yerleştirilir. Bu şekilde kullanılacak özel ekipman olmadığında parmaklarda kullanılabilir. Ancak parmakların uzunluğu prostatın olduğu  yere kadar ulaşamayabilir. Çoğu durumda anüs ve masaj aleti kayganlaştırılarak, uygulanan masaj daha rahat yapılabilir.

Prostat bezindeki dokular oldukça duyarlı yapıya sahiptir. Masaj sırasında hafifçe dokunulan bu dokular olduğundan, dikkatli olunmalıdır. Masajın yapıldığı alet yumurtadan az büyüktür. Bu tam olarak prostat bezinin yerini belirler. Prostata bu şekilde dolaysız temas uygulanması çoğu erkekte yoğun hisse neden olur. Bu aletin prostat çevresinde dikkatlice hareket ettirilmesi prostat masajının en yaygın tekniğidir. Bu şekilde erkeklerde bazı cinsel sorunları çözmekte, üreme sistemiyle ilgili sorunlara da faydalı olmaktadır.

Prostat masajının faydaları nelerdir

Bu masajın yararları arasında kişide cinsel hissi arttırması, sertleşme ve iktidarsızlık sorunlarına çare olması gibi etkiler bulunmaktadır. Bu şekilde pelvik bölgedeki engellenene kan akışı yeniden düzene sokulabilir. Kişinin cinsel yaşamında olumlu etkileri olabilir, ereksiyonlar daha uzun süre devam edebilir, orgazmların daha zevk verici hale getirilmesi sağlanabilir ve cinsel kuvvet arttırılabilir.

Prostat masajı, erkeklerde prostat iltihabı olduğunda faydalı etkiler sağlayabilir. Bu rahatsızlık prostat bezi keselerinde meydana gelen ve burada çoğalan bakterilerin etkisiyle oluşan prostat iltihabıdır. Bu durumda kişilerde oluşan şiddetli ağrı prostat masajı sayesinde hafifletilebilir.

Prostat Masajı

Prostat masajının bir etkisi de, prostat kanseri tanısı konan erkekler açısından olur. Prostattaki dolaşım masaj sayesinde teşvik edilebilir. Bu sayede bu alana daha fazla besin, oksijen ve temiz kan gitmesi sağlanır. Bu hem bakterilerin yok edilmesini sağlar, hem de prostat kanserinin önlenmesinde etkili olur.

Prostat masajının riskleri var mıdır

Bu masajın etkisiyle oluşan bazı riskler bulunmaktadır. Bunların arasında kanama olması, hemoroitlerde iltihaplanma ve prostat dokularında oluşan iltihaplanma daha fazla görülür. Bu nedenle prostat masajının doktor tarafından önerilmesi, bunun nasıl uygulanması konusunda yeterli bilgi alınması tavsiye edilir.

]]>
Prostat https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat.html Sun, 25 Nov 2018 21:01:21 +0000 Prostat, her erkekte var olan idrar torbasının altında olan salgı bezidir. İdrar yollarını koruyan ve erkeklerin spermlerine de faydalı olmaktadır. Her erkekte doğuştan bulunup, erkeklerin yaşları ilerledikçe hormonların değiş Prostat, her erkekte var olan idrar torbasının altında olan salgı bezidir. İdrar yollarını koruyan ve erkeklerin spermlerine de faydalı olmaktadır. Her erkekte doğuştan bulunup, erkeklerin yaşları ilerledikçe hormonların değişmesi nedeniyle bir süre sonra büyümeye başlar. İnsanlarda nasıl ki, yaşlandıkları zaman vücutlarında bir takım değişiklik olursa bu prostat organının büyümesi de gayet normal olmaktadır. Prostat büyümesi insanların yaşlanması ve erkeklik hormonu yükseldiğinde prostat organı büyür. Hadım edilen bir erkek ya da yumurtalıklarının alınması durumunda prostat organında büyüme görünmez. Bu organ kestane büyüklüğünde olan, mesane ile idrarın dışarı atılmasını sağlayan kanalın arasında bulunuyor. Bu organın erkek bünyesinde iki görevi vardır. Boşaltım sisteminde idrarın yol almasını sağlarken, erkeklerin spremlerinin kalitesini arttırır. Spremin sağlıklı olabilmesi için protein salgılar. Bu sayede spremler daha uzun ömürlü olurlar. 18-20 gram ağırlığındadır. Prostat iltihabı olduğunda hasta çok sancılanır. Hasta idrar yapamadığından hastanelik olur. Cinsel yolla bulaşılıp, gençlerde sıklıkla görülmektedir. Tedavisi neredeyse imkansızdır. Hastanın kullanacağı antibiyotik ilaçlar ulaşamayacağından kronik bir hale gelecektir. Erkeklerde bir diğer prostat hastalığı da büyümesidir. Prostat büyüdüğünde idrar yoluna ineceğinden, idrar yapmakta güçlük çekerler. Bu büyüme erkeklerde sıklıkla ilerleyen yaşlarda görülebilir. Prostatın ilaç tedavisi ile geçmesi olanaksızdır. İlaçlar sadece idrar yolunu genişletme görevi bulunmaktadır.

Prostat belirtileri nelerdir
 • Hasta idrarını yaptıktan sonra tamamen boşalmadığını sanır.
 • Sürekli olarak idrara çıkmak
 • İdrar yaparken az az yapılır.
 • Çok sıklıkla idrara çıkar ve tuvalete yetişemeyip kaçıracağını düşürür
 • İdrarın çok ince ve kesik şekilde yapılması
 • İdrar yaparken zorlandığından ıkınma durumunun olması
 • ece en az 2 defa tuvalete acilen koşma durumunda
 • İdrarı ileri doğru yapamadan ayak dibine düşer
 • İdrar bittiğinde damla damla gelmesi
 • Sıklıkla idrar kaçırma görülebilir.
 • Mesane dolacağından hasta idrar yapamadığından karın şişer

Yukarıdaki belirtileri olan hastanın acilen doktora gitmesi gerekmektedir.

Prostat kanseri nedir

Erkeklerin yaşları ilerlediği zaman sıklıkla görülen bir hastalıktır. Kansere neden olan hücrelerde ki bozulma nedeniyle görülen ve sıklıkla 60 yaşının üzerinde görülmektedir. Prostat organı 18-20 gram arasındayken büyüme sonucunda 220 grama kadar ulaşabildiği gözlemlenmiştir. Bu organ büyümeye başladığı zaman, makata doğru ilerlediğinden çok büyüdüğünde dışkı sorunu olması da gözlemlenmektedir. Prostat kanserine yakalanan bir erkek hastalık ilerlemeden anlaşılırsa, tedaviye %100 olumlu yanıt verecektir. Geç teşhis edilen prostat kanserinde, kanserli hücreler kemiklere ulaştığından sadece geçici önlemler alınmaktadır. Bu yüzden erken teşhis çok önemli olmaktadır. Her erkeğin 50 yaşından sonra en az senede 1 defa doktora gitmesi gerekmektedir. Hastada eğer şikayetler varsa, hasta herhangi bir anestezi uygulanmadan makattan biyopsi iğnesiyle alınacak olan parça sayesinde patoloji sonucunda hastanın kanser olup olmadığı kolayca anlaşılır.

Prostat ameliyatı nasıl yapılır

Prostat ameliyatının 3 farklı türü bulunmaktadır. Kapalı ve açık ameliyat ve son yıllarda geliştirilmiş olan lazer ameliyat olmaktadır. Lazer ameliyatlar genellikle 90 gramın altında olan kapalı ameliyatlar sırasında uygulanmaktadır. Ameliyata olan hastanın hastanede kalma süresi çok azalacaktır. Günlük yaşamına kısa bir sürede dönecektir. Prostat ameliyatıyla hepsi alınmaz. Sadece hastanın prostat organının büyüyen kısmı alınacaktır. Kapalı yöntemle yapılan ameliyatlar, penis içerisinde girilecek bir alet yardımıyla kolayca yapılmaktadır. Fiber optik aletin prostatı kazımasıyla yapılmaktadır. Bu ameliyat sırasında prostatın büyüyen kısmı lazer yardımıyla küçük parçalar halinde kesilerek yapılır. Açık]]> Kronik Prostat https://www.prostathastaligi.gen.tr/kronik-prostat.html Mon, 26 Nov 2018 11:14:29 +0000 Kronik prostat, sıklıkla gençlerde görülen ve yapılan araştırmalara göre idrar yolu sorunları nedeniyle doktora giden her 10 genç erkekten 4'ünde sıklıkla görülmektedir. Bu rahatsızlık erkeklerde bulunan idrar yolu ve mesa Kronik prostat, sıklıkla gençlerde görülen ve yapılan araştırmalara göre idrar yolu sorunları nedeniyle doktora giden her 10 genç erkekten 4'ünde sıklıkla görülmektedir. Bu rahatsızlık erkeklerde bulunan idrar yolu ve mesane arasında bulunan prostat organının iltihaplanması sonucunda olabilir. Bu rahatsızlık hijyen kurallarına uygun olmayan insanlarda sıklıkla görülürken, cinsel yolla da sıklıkla bulaştığı bilinmektedir. Bu hastalık erkeklerin idrara çıkamaması ve karnının şişmesi sonucunda hastaneye gitmesiyle sonuçlanır. Uzun süre iyileşmeye ve ne kadar ilaç tedavisi uygulanırsa uygulansın iyileşmesi zaman almaktadır. Tam iyileştiği zaman tekrar nüksetme ihtimali de olmaktadır. Kronik prostat hastalığına, prostat organında bulunan bir bakteri neden olmaktadır. 50 yaşının üzerinde erkeklerde çok nadiren görülmektedir. Karın altında şiddetli bir ağrı, mesanenin tam olarak boşalmaması ve idrar yaparken yanma gibi nedenleri olabilmektedir. Hastanın yeme ve içmesine çok dikkat etmesi, sigara ve alkol kullanıyorsa bırakması gerekmektedir.

Kronik Prostat

Kronik prostat nedenleri ve tedavisi

Bu hastalığı tedavi edebilmek ve iyileşmesini sağlamak adına doktor tarafından verilen antibiyotikler prostat organına tam olarak ulaşamadığından, prostatın iltihaplanmasına neden olan bakterileri yok etmekte zorlanacaktır. Halk arasında prostat nezlesi olarak bilinmektedir. Bulaşıcı olmamakla birlikte uzun yıllar boyunca tedavisi devam edebilir. Ergenlik yaşından sonra oluşabilecek ve her yaşta erkekte görülebilen bir durum olmaktadır. Erkeklerde en sıklıkla görülen 3. hastalık olduğundan, erken teşhis edildiğinde tedavisi daha kolay olacakken, eğer ilerlediğinde tedavisi hem daha zor olacakken hem de kronikleşecektir. Her zaman kronik prostat hastalığı bakteriler yüzünden olmaz. Böbrek taşları, mesane taşları ya da mesanenin tam olarak boşalmamasından kaynaklı olarak da prostat iltihaplanması oluşabilir. Erkeklerde oluşacak stres ve ağır bir üzüntü yüzünden idrarı tutan kas çok fazla çalışacağından da oluşabilmektedir. Sürekli oturma, özellikle uzun yol şoförlerinde veya motor kullananlarında görülmektedir. Bu rahatsızlıkta mutlaka doktorun önerdiği şeklinde antibiyotik kullanmak gerekmektedir. Hasta iyileşince ilaç tedavisini doktordan habersiz sonlandırmaması gerekmektedir. Hastanın aşırı bir ağrısı olacağından, sıklıkla ağrı kesicide kullanabilecektir.

]]>
Kronik Prostat İltihabı https://www.prostathastaligi.gen.tr/kronik-prostat-iltihabi.html Mon, 26 Nov 2018 12:31:32 +0000 Kronik prostat iltihabı, meni içeriğine katkı yapan prostat bezinin içinde kanal yapıları bulunmaktadır. Bu kanallara ilk başta E. coli denilen bakteri türü ve diğerleri yerleşerek enfeksiyona sebep olur. Ayrıca idra Kronik prostat iltihabı, meni içeriğine katkı yapan prostat bezinin içinde kanal yapıları bulunmaktadır. Bu kanallara ilk başta E. coli denilen bakteri türü ve diğerleri yerleşerek enfeksiyona sebep olur. Ayrıca idrar yollarındaki enfeksiyonun prostat bezine kadar ulaşması da, prostat iltihabı nedeni olabilir. Bu rahatsızlık sadece bakterilerle olmaz. Prostatit türlerinin bir kısmında bakteri bulunmadan bile prostat iltihabı olabilir. Bazen de cinsel yolla bulan hastalıklar nedeniyle gelişme gösterebilir. Nadir olarak vücuttaki başka alanlarda olan enfeksiyonun kana karışmasıyla birlikte, prostata enfeksiyonun yerleşmesi söz konusu olabilir. Erkeklerde ergenlik yaşından sonra, her yaşta etkili olabilir. Kronik prostat iltihabı şiddeti daha az olmakla birlikte, oldukça sinsi ilerler.

Kronik prostat iltihabının belirtileri

Bu rahatsızlık akut olan türüne göre daha sık görülmektedir. Sinsi ilerleme göstererek, yavaş bir seyir izler. Bunun şiddeti akut iltihaba göre daha fazladır. Hastalarda sıkça idrara çıkma isteği uyandırır. Bunun yanında idrar normalden koyu renkte ve kokulu olabilir. Ayrıca idrarı yaparken zorlanma ve yanma şikayetleri olur. Cinsel isteksizliğe neden olan rahatsızlıkta fazla ateş yükselmesi görülmez. Hastada boşalma sırasında ağrı olur ve erken boşalmaya neden olabilir. Testislerde ve makatta, perine bölgesinde hastaya rahatsızlık verir. Hastada ani gelişen saplama tarzında ağrılar olabilir. Ayrıca hastalarda soğuk havalarda daha fazla ağrı gibi yakınmalar olabilir.

Bazen bakterilerin neden olmadığı, hastalarda iltihap gibi yakınmalar gelişebilir. Hastalar bu durumda idrar yaptıklarında, boşalma sırasında ağrı duyabilir, sıkça idrara çıkabilir, testislerde, peniste ve idrar kesesinde ağrı olabilir. Hastalara prostat ağrısı ya da prostat enflamasyonu gibi teşhisler konabilir. Ayrıca kronik prostat iltihabının belirtileri idrar yollarıyla ilgili başka hastalıklarının bulgularıyla karıştırılabilir. Bu nedenle dikkatlice değerlendirilmelidir.

Kronik prostat iltihabı tedavisi nasıl yapılır

Bu rahatsızlığın tedavisinde genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Yaklaşık 4-5 hafta süreyle bu tedaviye devam edilir. Eğer tedaviden yanıt alınamaz ya da hastalık tekrarlama gösterirse, bu süre uzatılabilir. Bunun  yanı sıra prostat ödemiyle birlikte gelişen işeme zorluğunu yok etmek için, prostat büyümesi için kullanılan ilaçlardan yararlanılabilir. Bu rahatsızlık her zaman tekrarlamaya meyilli olan, kişinin yaşam kalitesini bozan bir sorundur. Hastaya uygulanan tedavi bunu tamamen ortadan kaldırmasa bile, yaşam kalitesini düzeltebilir.

Kronik Prostat İltihabı

Ayrıca bu rahatsızlık sırasında kişinin yaşamını olumsuz etkileyebilecek gelişmeler olursa, tedavi ihmal edilmemelidir. Ayrıca hastanın soğuğa maruz kalmaması, acılı gıdalardan uzak durması gibi önlemlerin alınması, hastalığın düzelmesini sağlayabilir. Aşağıdaki koşulların hastalar tarafından bilinmesi ve uygulanması tavsiye edilir.

 • Hastanın cinsel ilişkiyi bırakması gerekmemektedir. Cinsel ilişkiye devam edilebilir.
 • Hasta yaşamını kronik prostat iltihabı olmadan önceki gibi sürdürebilir
 • Bu rahatsızlık prostat kanserine neden olmaz
 • Bu rahatsızlığın tanısı oldukça zor konur. Bu nedenle doğru tanı konulması önemlidir.
 • Doktorun önerdiği ilaçları hastalar kendileri bırakmamalıdır.
]]>
İyi Huylu Prostat Büyümesi https://www.prostathastaligi.gen.tr/iyi-huylu-prostat-buyumesi.html Tue, 27 Nov 2018 06:56:11 +0000 İyi huylu prostat büyümesi, prostattaki idrar akışını önleyen ve kötü huylu olmayan bir büyümedir. Bu prostat büyümesi yavaş bir şekilde gelişir ve idrar yolu üzerinde sanki bir hortum gibi olan kıskacın neden İyi huylu prostat büyümesi, prostattaki idrar akışını önleyen ve kötü huylu olmayan bir büyümedir. Bu prostat büyümesi yavaş bir şekilde gelişir ve idrar yolu üzerinde sanki bir hortum gibi olan kıskacın neden olduğu basınçla ortaya çıkar. 50'li yaşlara gelen erkekler idrar yollarında rahatsızlık veren belirtileri daha fazla yaşayabilir. Bunun sebebi genellikle prostat büyümesine bağlanır. Doğal şekilde büyüyen prostat bezi, vücuttan idrarı atan idrar yolunu sıkıştırabilir. Bunun sonucunda prostat büyümesi belirtileri oluşmaya başlar. Bu sorun sadece sağlığı bozmakla kalmaz. Aynı zamanda kişinin yaşamını olumsuz şekilde etkiler. Bu yüzden idrar yolu sorunları günlük yaşamı etkilemeye başladığında, mutlaka önlem alınmalıdır. Fakat bazı kişiler bu sorunla yaşamayı tercih edebilir, bazıları ise prostatlarının sağlıklı olmasını sağlamak isteyebilir. Bunun için tam olarak doğru bir yol bulunmamaktadır.

İyi huylu prostat büyümesinin en fazla görülen belirtileri

 • Geceleri daha fazla idrara çıkma
 • Aniden idrar yapma istediğinin olması
 • İdrarı yaparken zorlanmak
 • İdrar sırasında ağrı ve yanma
 • Mesanenin tam olarak boşalmadığı hissinin olması
 • İdrar kaçırma ve damlatma
 • İdrar yaparken akışın zayıflaması

Bu sorundan yakınan erkekler genellikle yolculuğa çıkmaktan kaçınır, günlük aktivitelerinin engellendiğinden yakınır, sık tuvalete gittiklerinden, uykularının kaçtığından dolayı yaşam şekillerinde değişiklikler olduğunu belirtirler. Bu şekilde belirtiler olduğunda, mutlaka çözüm için doktora gidilmelidir. Çünkü bu sorun basit bir yöntemle çözümlenmektedir. Yaşam tarzına ve sağlığa zarar vermeden, kişinin daha rahat bir yaşam sürmesi sağlanabilir.

Prostat erkeklerde üreme sisteminin bir bölümünü oluşturan, yaklaşık ceviz kadar bir bezdir. Sperm taşıyan sıvıyı salgılayan bu bez, mesaneden idrar çıkışını sağlayan idrar yolunun çevresini sarmaktadır. Yaş ilerledikçe büyüyen prostat, idrar yolunu iyice sıkıştırır. Bu durum dışarıdan fark edilmediğinden, genellikle hastaların doktora gitme nedeni idrar zorlukları yüzünden olur.

İyi Huylu Prostat Büyümesi

İyi huylu prostat büyümesi tanısı

Hastalar prostat büyümesinin belirtilerini idrar zorluklarıyla fark edebilir. Düzenli olarak doktor giden kişilerde bu sorun daha kolay tespit edilebilir. Doktorun prostat büyümesinden şüphelenmesi halinde, hasta hemen üroloğa yönlendirilir. Hastaya göre farklı tetkikler yapılsa da, genellikle dijital rektal muayene öncelikli olarak uygulanır. Burada parmakla hissedilen prostat büyümesi olursa, bu durumda başka tetkikler yapılır.

Hastada idrarla alakalı sorunların kanserle ilişkisinin belirlenmesi için, prostata özel antijen kan testi PSA yaptırılır. Bu tetkikin değerleri prostat kanseri olduğunda yüksek çıkar. Hastada prostat kanseri şüphesi olursa, bu durumda rektal ultrason yapılabilir. Bu rektuma yerleştirilen prob sayesinde, prostatta olan ses dalgalarını yönlendirerek, prostatın görüntüsünü verir. Bazı hastalarda idrar akışı incelenir. İdrar akışı az olursa, bu prostat büyümesinin olduğunu gösterir. Hastalarda idrar yolları röntgeni de çekilebilir. Bununla idrar yollarındaki tıkanma tespiti yapılabilir. Sistoskopi yapılan hastalarda ise, peniste bulunan idrar açıklığına bir boru yerleştirilir. Bununla prostatın ne kadar büyüdüğü belirlenerek, tıkanan yer ve derecesi tespit edilir.

İyi huylu prostat büyümesi tedavisi

Öncelikle belirtilerin hafif olduğu hastalarda doktor bekleme ve görme yolunu tercih edebilir. Hastaların bir kısmında prostat büyümesinin belirtilerini yok edebilecek ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar mesane çevresindeki kasları gevşetir, idrar yapmayı kolaylaştırır ve prostatı küçültür. Bunların dışında büyümeyi azaltmak için, mikrodalga ve ısı enerjisiyle uygulanan tedavilere başvurulur. Prostat bezi idrar yolundan alına]]> Prostat Büyümesi Bitkisel Tedavi https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-buyumesi-bitkisel-tedavi.html Tue, 27 Nov 2018 19:31:59 +0000 Prostat büyümesi bitkisel tedavi, erkeklerde bulunan ve belli bir yaşa gelindiğinde sorun olan bir organdır. Yaşları ilerlemiş olan erkeklerde sıklıkla görülmektedir. Prostat organı bir kestane büyüklüğünde olup, 18-20 gra Prostat büyümesi bitkisel tedavi, erkeklerde bulunan ve belli bir yaşa gelindiğinde sorun olan bir organdır. Yaşları ilerlemiş olan erkeklerde sıklıkla görülmektedir. Prostat organı bir kestane büyüklüğünde olup, 18-20 gram arasında mesane ve idrar yollarının ortasında bulunmaktadır. Prostat büyüdüğü zaman baskı yapacağından erkekler idrar sorunu yaşarlar. Tazyikli bir şekilde idrara çıkamayıp, tam olarak mesanelerini boşaltamazlar. Sık sık tuvalete çıkma ihtiyaçları olacağından, uzun yola çıkamazlar. Gece en az 2 defa tuvalete çıkarlar. Prostat büyüdüğünde 220 grama ulaşınca hasta artık idrar yapmakta iyice zorlanır. Böylesi bir durumda doktora gittiğinde verilen ilaçlar sadece idrar yollarını genişletip, prostata herhangi bir faydası olmaz ve daha da büyüyecektir. 50 yaşın üzerinde olan erkeklerde %30 görülürken, 60 yaşın üzerindeki erkeklerde %50, 70 yaşın üzerinde olan erkeklerde %80 görüldüğü tespit edilmiştir. Genç yaşlarda erkekler sağlığına çok dikkat ederlerse ilerleyen yaşlarda prostat sorununun görülme riski çok aza inecektir. Bu yüzden özellikle dengeli beslenmeye özen göstermesi gerekmektedir.

Prostat büyümesi bitkisel tedavi, kolesterol seviyesinin mutlaka normal düzeyde olması gerekmektedir. Kırmızı et aşırı tüketilmemelidir. Süt ve süt ürünlerini yağsız olarak satın almalıdır. Hazır soslar kremalar ya da tatlılardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Kızartmalardan kaçınmalıdır. Margarinden uzak durup, saf zeytinyağı kullanmalıdır. Bunları mutlaka genç yaşta yapmalısınız. Eğer yaşınız ilerleyip prostat büyümesi başlarsa herhangi bir işe yaramayacaktır. Yağlı yemeklerden uzak durmalısınız. Hindi etinin derisi ya da tavuk etinin derisi gibi yağlı gıdalar prostat büyümesinde etki etmektedir. 

Orta büyüklükte bir brokoliyi güzelce temizledikten sonra ve kabuklarını soyduğunuz 15 tane sarımsağı suyun içerisine konularak 40 dakika boyunca kaynatılır. Su hafif ılıdığında içilir. Tavsiye edilen içilme miktarı 3 yada 4 bardaktır. Bu kürü 15 gün boyunca her gün sabahları uygulayınız. 15 gün sonunda diğer 15 gün ara verip ondan sonra tekrar içmeye başlayın. Bu sayede prostat büyümesinin önüne geçilecektir.

Prostat Büyümesi Bitkisel Tedavi

Eğer prostatınız 2 yıldan uzun bir süre devam ediyorsa kırmızı yonca çayını yapmalısınız. Bunu aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu çay birçok hastalığa faydası olmaktadır. Yarım litre suyun içerisine bir tutam kırmızı yonca koyup kaynatınız. Hafif ılıdığında şeker ya da herhangi bir tatlandırıcı koymadan içiniz. Sabahları aç karnına içmeniz önerilmektedir. 

Cüce palmiye çayı prostat büyümesine karşı oldukça faydalı olmaktadır. ABD yapılan araştırmalara göre sabah ve akşam tüketen erkeklerin prostatlarındaki büyüme yavaşlamıştır. Erkeklerin belli bir yaşa geldiklerinde prostat sorunu olmaması için mutlaka bu bitkisel tedavileri uygulaması gerekmektedir. Cüce palmiyeyi normal bildiğimiz çay gibi demlenmesi gerekmektedir. Soğuduğu zaman içilir.

]]>
Prostat Başlangıcı https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-baslangici.html Wed, 28 Nov 2018 04:16:11 +0000 Prostat Başlangıcı: Prostat, erkeklerde görülen genellikle 45 ila 50-55 yaşlarında görülmeye başlayan prostat büyümesi, prostatın normal halinden fazla irileşmesi olarak seyrederken bazıları da kansere dönüşebi Prostat Başlangıcı: Prostat, erkeklerde görülen genellikle 45 ila 50-55 yaşlarında görülmeye başlayan prostat büyümesi, prostatın normal halinden fazla irileşmesi olarak seyrederken bazıları da kansere dönüşebiliyor. İşemenin yavaşlamasıyla kendini gösteren prostatlardaki büyüme, oturarak ve ayakta idrar yaparken hastanın öne ileriye doğru idrarını yapamaması ve idrarının kesik kesik ve damlalar halinde akması, idrarını tam boşaltamaması hissi ile kendini göstermesi ile başlayan bir tür hastalıktır. Uzmanlar, idrarın hemen gelmemesi ve bir süre bekletilmesi, sık idrara çıkma, idrarda kanama olması, gece uykudan uyanıp idrarını yapma, idrarın tam yapılmaması sonucunda ağrı, sızı ve idrar kaçırılması belirtilerinden 1-2 tanesiyle karşılaştığınızda hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna, hekime başvurulması gerektiğini önemle vurguluyorlar.

Prostatın, idrar kesesinin altına yerleşmesi ve idrarın mesaneden çıkıp penis içerisinden dışarıya atılmasını sağlayan, idrar yolunun başlangıç kısmını kalın bir yüzük gibi saran ve salgı üreten bir organ olarak tanımlayabilir. Erişkinlerde prostat, bir kestane büyüklüğünde ve yaklaşık 18-20 gram ağırlığında olan prostatın, ergenlik yaşına kadar normal boyutunda olup ve o zamana kadar fonksiyonel olmadığı, ergenlikle birlikte erkeklik hormonu olarak bilinen testosteronun etkisiyle faaliyet göstermeye başlar. Prostat, 45 yaşlarında itibaren büyümeye başlıyor, iyi huylu olan prostat büyümesi genellikle prostattaki hücrelerin büyümesi sebebiyle olmayıp, hücre sayısının anormal artışından kaynaklanıyor. Bu büyüme yaşamın sonuna kadar değişen hızlarda belirtiler göstererek devam ediyor olması 50 yaş üzerindeki erkeklerin % 50' sinde, 60-70 yaş arasındaki erkeklerin %65' inde ve 80 yaş üzerindeki % 90'ında prostat irileşmesiyle karşılaşılır. Prostat bezi, idrar kesesine, idrar yoluna ve makata doğru büyür. Genellikle mesane boyunda yarattığı tıkanmayla idrar yolunda, idrar kesesinde, böbreklerden mesaneye idrarı taşıyan kanallarda ve böbreklerde patolojik değişikliklere sebep olabilir. Büyüyen prostat kitlesinin yaptığı baskıyla, idrarın son çıkış kanalının normal şekli bozulabilir ve bu kitle mesane çıkımın da tıkanmaya sebep olarak mesanede mesane kası anormal gelişebilir.

Prostat Başlangıcı

Prostat başlangıcı belirtileri

İdrarın kesik kesik gelmesine dikkat etmek gerekir en önemli başlama belirtisidir. Prostat büyümesi, idrar akımının yavaşlamasıyla kendini göstermektedir. Ayakta ve oturarak idrar yaparken idrar yollarında yanma, hafif ağrı, ince bir sızı, hastanın idrarını ileriye doğru yapamaması, idrarın kesik kesik gelmesi, idrarı tam boşaltamama, kesik kesik ve damlalar halinde akması prostat başlangıcının başlama belirtileridir. İdrarın hemen gelmemesi ve bir süre bekletilmesi, idrar yapma yavaşladığı için idrar yapma süresinin uzaması, sık idrar çıkma, gece uykudan uyanarak idrarını yapma isteği, idrarda kanama oluşması, idrarın tam olarak yapılmaması sonucu böbrekler kadar varan bir idrar durgunluğu ve bu sebeple bazı bölgelerde özellikle, boşluğa  (böğüre) vuran bir ağrı, idrar kesesinin normalden fazla çok şişmesi halinde karın alt tarafında şişlik, bu bölgeye elle veya bir cisimle bastırıldığında idrar kaçması, ani idrar yapma hissinin oluşması ile idrar kaçırma da hastalığın başlama belirtileridir. Ürolog uzman tarafından makattan muayene edilerek prostatın büyüklüğü, şekli, kıvamı, kitlesi değerlendirilir. Ultrasonografi ve PSA tetkikleri yapılıyor fakat en etkin tetkik yöntemi makattan parmakla yapılan yöntemdir. Hasta olan kişiye başlama belirtileri sorulur şikayete göre de tanıyı koymak mümkündür. 

]]>
Prostat Büyümesine İyi Gelen Bitkiler https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-buyumesine-iyi-gelen-bitkiler.html Thu, 29 Nov 2018 03:03:32 +0000 Prostat büyümesine iyi gelen bitkiler, prostat büyümesi erkeklerin en büyük korkularından bir tanesi olmaktadır. Çok büyük sorun yaşayan sık sık idrara çıkan erkeklerin, tam olarak mesanelerini boşaltamadıklarından sıkınt Prostat büyümesine iyi gelen bitkiler, prostat büyümesi erkeklerin en büyük korkularından bir tanesi olmaktadır. Çok büyük sorun yaşayan sık sık idrara çıkan erkeklerin, tam olarak mesanelerini boşaltamadıklarından sıkıntılı zamanlar geçirirler. Prostat ortalama bir kestane büyüklüğündeyken, ağırlığı 18-20 gram arasında olmaktadır. Prostat belli bir yaşa gelen erkeklerde büyümeye başlar. Büyüdüğünde idrar yoluna baskı yapacağından idrara çıkmakta sorunlar yaşar. Prostat büyüyüp sıkıntılar başladığında kimyasal ilaçlar sadece idrar yolunu genişletmeye yarayacaktır. Bundan dolayı genç yaşlarda prostat büyümesine karşı önlem almanız gerekmektedir. Özellikle de ailesinde prostat sorunu olan bir erkeğin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekiyor. Yağlı gıdalardan sakınırken, bol sebze ve meyve tüketmesi gerekmektedir.

Prostat büyümesine iyi gelen bitkiler, ısırgan otu, brokoli, sarımsak, sarı kantaron, kırmızı yonca çayı, cüce palmiye, bitkilerinden yapılarak içilen çayın çok faydalı olduğu gibi prostat büyümesine de etkili olmaktadır. Özellikle ailenizde prostat sorunu yaşayan bir yakınınız varsa genç yaştan itibaren prostat büyümesini engelleyecek bitki çayından yapacağınız kür sayesinde önüne geçmiş olacaksınız.

Isırgan otunu aktarlardan satın alabilirsiniz. Bir çaydanlığın içerisine 3,5 su bardağı su konulur. Bir tutam ısırgan otu konularak kaynatılır. Su fokurdamaya başladığında altı kapatılarak dinlenmeye bırakılır. Suyun rengi koyulaştığında su hafif ılımış olacağından 2-3 bardak içilir. İçerisine herhangi bir tatlandırıcı katılmaması gerekmektedir. Yaşınız gençse bu kürü haftada 2 defa içiniz. Eğer ellili yaşlardaysanız mutlaka her gün tüketilmesi gerekmektedir.
Prostat Büyümesine İyi Gelen Bitkiler
Brokoli ve sarımsak kürü: bir baş sarımsak yaklaşık olarak 20-25 tane soyulup bir litre suyun içerisine konulur. Brokoliyi küçük parçalar halinde doğrayıp suyun içerisine atınız. Yaklaşık olarak 1 saat boyunca orta ateşte kaynatılır. İnce telli bir süzgeçten süzülür. Soğuduğunda herhangi bir tatlandırıcı konulmadan gün boyunca içilir. Bu kür aynı zamanda da idrar sökücü olmaktadır.

Bir diğer kür sarı kantaron bitkisiyle yapacağınız bir çaydır. Bu kür için aktardan alacağınız yarım kilo kurutulmuş sarı kantaron 3 litre suyun içerisine konularak 1 saat boyunca kısık ateşte kaynatılır. Fokurdamaya başladığında altı kapatılır süzülerek soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra ağzı kapalı olan bir kabın içerisine konularak buzdolabında muhafaza edilir. Sabah ve akşam birer bardak içilir. Herhangi bir tatlandırıcı konulmaması gerekmektedir.]]>
Prostat İltihabı Belirtileri https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-iltihabi-belirtileri.html Thu, 29 Nov 2018 04:24:31 +0000 Prostat iltihabı belirtileri, prostat organında bulunan sperm kanallarına bazı bakterilerin yerleşmesi sonucunda ortaya çıkan enfeksiyondan dolayı prostat bölgesinde iltihap oluşmasına neden olur. Eğer kişi idrar yollarını üş Prostat iltihabı belirtileri, prostat organında bulunan sperm kanallarına bazı bakterilerin yerleşmesi sonucunda ortaya çıkan enfeksiyondan dolayı prostat bölgesinde iltihap oluşmasına neden olur. Eğer kişi idrar yollarını üşüterek idrar yollarında iltihap oluşursa bu iltihap tedavi edilmediğinde prostata ulaşacağından bu da prostatın iltihap olmasına neden olacaktır. Bu rahatsızlık bulaşıcı değildir. Erkeklerde ergenlik çağına girdikten sonra, görülmektedir. Erkeklerde en sıklıkla görülen 3. hastalık olmaktadır. Bu rahatsızlık uzun süre devam eden ve çok geç iyileşen bir sorundur. Tedavi edilmediğinde birçok rahatsızlığa neden olacaktır. Başta sinir sistemlerini etkilediği bilinmektedir. Antibiyotik tedavisi uygulanır. İki türlü prostat iltihabı bulunur. Akut ve kronik olmaktadır. Akut çok aniden gelişir. Ağrısı çok şiddetlidir. Rahatsızlanan kişi hastaneye gitmelidir. Kronik prostat iltihabı çok yavaş ilerler. Ağrısı çok fazla olmadığından çok ilerlemediği sürece anlaşılmaz.

Prostat iltihabı belirtileri, akut prostat iltihabı az görülmektedir. Bir anda ortaya çıkan, çok kısa bir sürede belirtileri şiddetle kendini gösteren, hastanın aniden başlayan ağrıları nedeniyle hastaneye gitmesi gerekmektedir. Hasta idrar yapmaya çıktığında aniden bir yanma hisseder. Bu yanma sonucunda hastanın idrarını tam olarak yapamaz. Vücut içerisinde aniden oluşan bu rahatsızlık sonucunda mikropların fazla olması nedeniyle, hastanın ateşi yükselir. Aşırı ateş sonucunda hasta da titreme oluşur. Kronik prostat iltihabı daha sıklıkla görülmektedir. Çok yavaş ilerler. Hastada ki belirtileri daha azdır. Hastanın çok sık tuvalete çıkma isteği artar. İlk başlarda olmasa bile, zaman içerisinde idrara çıktığı zaman yanma ve aşırı bir ağrı oluşur.
Prostat İltihabı Belirtileri
Akut ve kronik prostat iltihabının belirtileri:
 • Cinsel isteksizlik görülmektedir.
 • İdrar sırasında aşırı yanma olur
 • Tam olarak idrarlarını yapamazlar
 • Bağırsaklarda ağrı hissedilir.
 • Testislerde aşırı ağrı olmaktadır. 

Hastanın çok dikkatli olması gerekmektedir. Normal hayatına devam etmek için doktor tarafından verilen ilaçları doktorun söylediği süre içerisinde kullanmalıdır. Hasta iyileşme belirtileri verince, ilaçları bırakmaması gerekmektedir. Halk arasında sıklıkla bilinen bir yanlış ise prostat iltihabının kansere çevirdiğidir. Hastaya prostat iltihabının şiddetine göre en az 5 hafta antibiyotik tedavisi uygulanması gerekmektedir. Eğer prostat iltihabı aşırı şiddetli olursa, hastanın idrar yapamayacağından sonda takılmaktadır.

]]>
Prostat İltihabına İyi Gelen Bitkiler https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-iltihabina-iyi-gelen-bitkiler.html Fri, 30 Nov 2018 01:19:24 +0000 Prostat iltihabına iyi gelen bitkiler, Prostat erkek üreme sistemine ait olan önemli organlardan biridir. Prostat iltihabı ya da prostat kanseri gibi erkeklerde sık görülen ciddi hastalıklarla erken teşhis ve tedavi hatan Prostat iltihabına iyi gelen bitkiler, Prostat erkek üreme sistemine ait olan önemli organlardan biridir. Prostat iltihabı ya da prostat kanseri gibi erkeklerde sık görülen ciddi hastalıklarla erken teşhis ve tedavi hatanın yaşam kalitesi için önemli rol oynar. Prostat iltihabında erken teşhisin haricinde hastalıktan korunmak ya da hastalığın ilerlemesini önlemek için Bazı yiyeceklerden yardım alınabilir. Mineral, vitamin ve antioksidan bakımından zengin olan bitkiler tüketilerek prostat tedavisine destek olunabilir.

50 yaşını aşmış erkeklerin çoğunda prostat ile karşılaşılabilir. Prostat iltihabı ya da kanseri için ilk olarak doktor muayenesi önemlidir. Doktorun vermiş olduğu tavsiyeler ile birlikte tedaviye destek olmak için bazı bitkilerden yararlanılabilir. Prostat iltihabın iyi geldiği düşünülen bitkilere hep birlikte göz atalım.

Prostat İltihabına İyi Gelen Bitkiler

Isırgan Otu: Isırgan otunun kökü ile hazırlanan çay özellikle Avrupa ülkelerinde prostat tedavisi için çok kullanılanlar arasında yer almaktadır. Isırgan otu kökü bazı şifalı bitkiler ile karıştırılarak kullanılabileceği gibi tek başına da çay hazırlanarak prostata karşı kullanılabilir. Isırgan otu çayı idrar akışını olumlu şekilde etkileyerek mesanenin tam olarak boşaltılmasını sağlar. Bu özelliği ile sık aralıklarla idrara çıkma hissini azaltır.

Cüce Palmiye: ABD prostat büyümesine karşı yaygın bir şekilde kullanılan bitki özellikle başlangıçta olan prostat iltihabı ya da prostat kanserine karşı faydalıdır. Özellikle sık sık idrara çıkma ve prostat iltihabı nedeniyle oluşan belirtilerin azalmasına yardımcı olur.

Kırmızı Yonca: Kırmızı yonca bitkisi ile hazırlanan çay prostat başta olmak üzere menopoz belirtileri, sedef şikayetleri gibi pek çok hastalığa karşı iyi gelmektedir. Kırmızı yonca çayı idrar akışını olumlu yönde etkileyerek prostat iltihabı nedeniyle oluşan şikayetleri hafifletir.

Prostat İltihabına İyi Gelen Bitkiler

Yakı Otu: Yakı otu özellikle prostat iltihabına karşı iyi gelerek bölgede oluşan enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Çim Poleni: Çim poleni prostat nedeniyle ortaya çıkan gece idrara çıkma hissini ortadan kaldırdığı gibi büyüyen prostatı da küçültücü etkiye sahiptir.

Bitkisel Yağlar: Keten tohumu yağı, ceviz yağı ve kanola yağı gibi bitkisel yağların prostat sağlığını koruyucu etkisi vardır. Ayrıca bu tür yağlar içeriğinde barındırdıkları vitaminler sayesinde genel sağlık durumunu da olumlu yönde etkiler.

Sebzeler ve Meyveler: Sebze ve meyveler vücudu doğal olarak enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyarak vücudun daha dirençli olmasını sağlar. Sebze ve meyveler bu özelliklerinden dolayı prostat iltihabına karşı tüketilmelidir.

]]>
Prostat Büyüklüğü https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-buyuklugu.html Sat, 01 Dec 2018 00:24:37 +0000 Prostat büyüklüğü, prostat erkek üreme sisteminde spermlerin beslenmesine ve ejakülasyon anında spermlerin taşınmasını sağlayan sıvıyı üreten önemli bir organdır. Prostat, idrar yolunun başlangıcında bulunur Prostat büyüklüğü, prostat erkek üreme sisteminde spermlerin beslenmesine ve ejakülasyon anında spermlerin taşınmasını sağlayan sıvıyı üreten önemli bir organdır. Prostat, idrar yolunun başlangıcında bulunur ve idrar yolunu sarar. Yaş ilerledikçe prostat da büyüme başlayabilir. Eğer prostat idrar yoluna doğru büyürse kişide idrar çıkışı ile alakalı sorunlar ortaya çıkar. Hastayı idrar yaparken zorlayıcı belirtilere yol açar. İdrarını tam olarak boşaltamayan hastada sık sık idrar çıkma, idrar yaparken ağrı ya da kan gibi şikayetler oluşur.

Prostat normalde yaklaşık 20 gram ağırlığındadır. Yani bir ceviz büyüklüğünde olan prostatta büyüme oluşmuşsa bu oran bir greyfurt büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Prostat büyümesi içe doğru değil de dışa doğru büyürse hastada idrar çıkışı ile alakalı şikayetler oluşmayabilir.

Prostat büyümesi daha çok 50 yaş ve üzeri kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Eğer prostat iyi huylu şekilde büyümüşse bu kanser riski taşımaz. Bu hastalarda prostat büyümesi sadece ilgili dokularda gerçekleşerek kansere neden olmaz.

Prostat Büyümesi Belirtileri

 • Birden bire idrar çıkma isteği
 • İdrar yapmada güçlük
 • İdrarın tamamen boşaltılamaması
 • İdrar yaparken ıkınma
 • İdrar kaçırma
 • İdrar yaparken yanma
 • Kesik kesik idrar yapma

İdrar çıkışı ile alakalı sorunlar oldukça yavaş ilerler ve hasta her zaman ortaya çıkan şikayetleri fark etmeyebilir. Ya da çoğu zaman oluşan şikayetler yavaş yavaş hissedilebileceği için hasta bu tür şikayetleri önemsemeyebilir.

Prostat Büyümesi Teşhisi Gecikmişse Neler Gözlemlenebilir

 • Mesanede güçsüzlük yaşanabilir.
 • Mesane ve böbrek enfeksiyonları görülebilir.
 • Hasta idrarını yapamaz hale gelebilir.
 • Böbrek yetmezliği başlanabilir.

Prostat BüyüklüğüProstat Büyümesinde Tanı

 • Prostat büyümesi ile beraber prostat kanseri de  görülebileceği gibi gerekli incelemeler iki yönde yapılmalıdır.
 • Hastaya ilk olarak parmakla muayene yapılır Parmakla muayene prostatın büyüklüğü ve şeklini tanımak için önemlidir. Bu uygulama ile nödül araştırması da yapılır.
 • Bir diğer tanı yöntemi de ultrosonografidir. Prostat büyüklüğünü prostat kanserinden ayırmak için önemli bir tanı yöntemidir. Ultrasonografi prostatın büyüklüğünü ve yapısını tespit etmek için önemlidir.
 • İdrar tahlili de prostat büyüklüğünde önemli bir tanı yöntemidir. İdrar tahlili ile var olan bir enfeksiyon tespit edilebilir.
 • İdrar akım ölçümü ile birlikte de idrar yapma hızı, süresi ve yoğunluğu tespit edilebilir.
]]>
Prostat Hipertrofisi https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-hipertrofisi.html Sat, 01 Dec 2018 09:22:30 +0000 Prostat hipertrofisi, erkeklerde prostat bezinin büyümesi ve idrar yollarını sıkıştırması olarak ortaya çıkar. Bu selim yani iyi huylu kanser olmayan bir büyümedir. Bu sorun genellikle 30 yaşından itibaren etkili ol Prostat hipertrofisi, erkeklerde prostat bezinin büyümesi ve idrar yollarını sıkıştırması olarak ortaya çıkar. Bu selim yani iyi huylu kanser olmayan bir büyümedir. Bu sorun genellikle 30 yaşından itibaren etkili olmaya başlar, 60 yaşından sonra erkeklerin yarısından fazlasında görülür. Bu nedenle yaşlı erkeklerin sorunu olarak kabul edilir. Erkeklerde üriner sistemin önemli bir bölümü olan prostat bezinin yaşla birlikte büyüme sürecine girmesi doğal bir durumdur. Vücutta böbreklerin süzdüğü idrar mesanede toplanır. İşeme sırasında mesane kasılmakta, idrarın atılması idrar kanalı yardımıyla penis ucuna kadar götürülür. Buradan idrarın atılması sağlanır. Bu şekilde idrarın ilerlediği yol prostat bezinin içinden geçer. Eğer prostat bezi büyüme gösterdiyse, idrar yolunu sıkıştırabilir hatta tıkanmasına neden olabilir. Bu şekilde kişilerde idrarla ilgili sorunlar baş göstermeye başlar. Bu nedenle erkekler ileri yaşlarda genellikle idrar sorunları nedeniyle doktora giderler. Bunun gerçek nedeni yapılan muayeneden sonra belirlenebilir.

Prostat hipertrofisi belirtileri nelerdir

Bu sorun ortaya çıktığında, kişilerde idrar yollarının tıkanmasına bağlı yakınmalar meydana gelir. Bunlar arasında;

 • İdrar yaptıktan sonra, kişinin mesanenin tam olarak boşalmadığı hissine kapılması
 • İdrara çok sık çıkma
 • Özellikle geceleri idrara çıkma
 • İdrar yaparken kesintili şekilde ve ıkınarak işeme
 • İdrarın akış gücündeki azalma

Prostat hipertrofisi kanser midir

Bu rahatsızlık ile prostat kanseri farklı rahatsızlıklardır. Bunların tedavileri bile aynı değildir. Bu nedenle her ikisine doğru tanı konulmalı ve birbirinden ayırt edilmelidir. Hastalara rektal muayene ve kanda PSA değeri ölçümü yapılmalıdır.

Prostat Hipertrofisi

Prostat büyümesi neden olur

Prostat bezinin neden büyüme gösterdiği hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Fakat uzmanlar bunun yaşın ilerlemesi ve erkeklerde olan hormonlardan kaynaklandığını düşünürler. Bu sorunun mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Çünkü tedavisi aksatılırsa idrar yolu enfeksiyonları, böbrek yetersizliği ve mesane taşlarının oluşumu gibi sorunlara neden olabilir.

Prostat hipertrofisi tedavisi nasıl yapılır

Bu rahatsızlığın tedavisi her hasta için farklı uygulamaları içerir. Bazı hastalarda sadece izleme yapılırken, bazılarında ilaç tedavisi ya da cerrahi tedaviye başvurulabilir. Bu prostatın büyüme derecesine, hastaya verdiği rahatsızlığa bağlı olarak belirlenir. Cerrahi tedavide en fazla uygulanan yöntem TURP denilen transüretal prostektomi tekniğidir. Bu anestezi altında hastanın üretrasından girilerek, prostat bezinin neden olduğu tıkanıklık giderilir. Bunun dışında açık ameliyat ya da lazer prostatektomisi yapılabilir. İlaçla yapılan tedavilerde ise, hormonları etkileyen ilaçlar kullanılır. Bunlar nadiren hastalarda baş ağrısına ve tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Bu konudaki en doğru kararı ürolog verecektir. 

]]>
Prostat Kanseri Ameliyatı https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-kanseri-ameliyati.html Sun, 02 Dec 2018 04:20:48 +0000 Prostat Kanseri Ameliyatı, prostat kanseri çok ileri evreler dışında nadiren bir belirtiye yol açar ve prostat kanserli hastaların büyük bir kısmında hiçbir belirti görülmemektedir. Dolayısı ile prostat kanseri şüph
Prostat Kanseri Ameliyatı, prostat kanseri çok ileri evreler dışında nadiren bir belirtiye yol açar ve prostat kanserli hastaların büyük bir kısmında hiçbir belirti görülmemektedir. Dolayısı ile prostat kanseri şüphesi, ya parmakla rektal muayenedeki bir anormallik veya psa seviyesindeki yükselme durumunda  oluşmakta ve bu hastalarda prostat iğne biyopsisi yapılır. Prostat iğne biyopsisi genelde ultrason eşliğinde rektal yoldan yapılır. Prostattan doku örneği almak için 18 G çapında iğne kullanılır.

Prostat kanseri erkeklerde görülen kanserlerin en başında gelmektedir. Genelde belli bir şikayet yaratmamakla beraber çoğunlukla 40 yaşından sonra düzenli olarak gidilmesi gereken doktor kontrollerinde ortaya çıkmaktadır. Bunun için prostatın makattan parmakla muayenesi ve PSA (Prostata has bir kan testidir) yıllık kontrollerde mutlaka değerlendirilmesi gereken muayeneler arasındadır. Prostat içine sınırlı kalmış, prostatın dışına taşmamış ve vücuda sıçramamış kanserlerde cerrahi tedavi sıklıkla yapılır. Bu ameliyatta bölgesel lenf bezleri de gerekli durumlarda çıkarılır. Kanser tespit edilmemişse hastaların çoğu kapalı ameliyatla ya da gereğinde açık ameliyatla tedavi edilirler. Kapalı ameliyatlar 90 gramın altında olanlarda kullanılır. Kapalı ameliyat, cerrah uzman olursa açık ameliyat kadar iyidir ve hasta daha az hastanede kalıp daha az rahatsızlık çeker. Prostat büyükse açık ameliyat zorunlu olacaktır. Prostat ameliyatında prostat kanseri ameliyatından farklı olarak tüm prostat alınmaz. Bunu bir portakal olarak düşünürsek prostat, sulu dokunun şişmesiyle oluşur. Kanser ise bunun kabuğundadır. Kanser ameliyatında kabukla beraber tüm organ çıkarılmaktadır. 

Prostat Kanseri Ameliyatı
Prostat kanserinin robotla ameliyatı da mümkündür, bu ameliyattan sonra erkeklerde sperm kanalları bağlanmış olur. Bu yüzden operasyon sonrasında boşalma fonksiyonu tamamen kayboluyor. Bu hastalar çocuk sahibi olmak istediklerinde de ancak yardımcı üreme tekniklerinden faydalanabilirler. Uzun dönemde idrar kaçırma az da olsa görülebilmektedir. Sertleşme sorunu idrarı kaçırmadan daha sık görülmektedir. Her iki sıkıntıda robotla cerrahi müdahale sayesinde sertleşmeyi ve idrarı tutmayı sağlayan sinirlerin çok iyi korunması sayesinde daha az görülür. Maksimum keskinlikle ve hassasiyetle ameliyat yapılmasına olanak sağlayan robotik cerrahi sisteminin prostat cerrahisinde en önemli avantajları idrar kontrolünün yapılması ve cinsel fonksiyonların geri kazanılmasındaki olumlu etkileridir. İdrar kontrolü ve cinsel fonksiyonlara önemli katkılar sağlayan damar ve sinir yapılarının prostat ile yakınlığı çok büyük bir hassasiyetle çalışmayı gerektirmektedir. Robotik cerrahi sistemin sağladığı görüntüyü büyütme, hassas ve yakın çalışma imkanı ve 3 boyutlu görüntünün sağladığı cerrahi alana daha iyi adapte olma gibi avantajlar sayesinde riskler en aza indirilmektedir.
]]>
Prostat Ağrısı https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-agrisi.html Mon, 03 Dec 2018 01:02:58 +0000 Prostat ağrısı, her erkekte bulunan bir salgı bezidir. Erkeklerin yaşı ilerlediğinde prostat iltihaplanması, iyi huylu prostat büyümesi ya da prostat kanseri gibi sorunların olması gayet doğaldır. Genellikle akut prostat iltihab Prostat ağrısı, her erkekte bulunan bir salgı bezidir. Erkeklerin yaşı ilerlediğinde prostat iltihaplanması, iyi huylu prostat büyümesi ya da prostat kanseri gibi sorunların olması gayet doğaldır. Genellikle akut prostat iltihabı olan insanların bir anda oluşan ağrıları sonucunda hastanın bir anda hastaneye giderek ağrısına çare bulmak isterler. Prostat büyümesinde idrarda çok sorun yaşayacaklarından ağrı olabilir. Bazı durumlarda bel ve sırt bölgesinde ağrılar olabilir. Bu ağrılar aniden gelişeceği gibi, yavaş yavaş gelişebildiği de görülmektedir. Özellikle sırt ve bel kısmına bıçak saplanıyor gibi ağrılar olabilir. Doktora giderek muayene sonucunda teşhis konulacaktır. Bunun sonucunda hastanın ağrılarını azaltmak ve dindirmek için ağrı kesici iğne yapılır. Daha sonraları da ağrı kesici haplar kullanılması gerekmektedir.
Prostat Ağrısı
Prostat ağrısı, şiddetli olan ağrınızın son bulabilmesi için doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Bu ilaçlar antibiyotik ilaçlardır. Prostat iltihabına neden olan bakteriler enfeksiyona yol açıp, iltihaba dönüştüğünden tedavi süreci uzundur. En az 5 hafta boyunca antibiyotik kullanılması gerekmektedir. İltihabın kurumasıyla birlikte ağrınızda son bulacaktır. Antibiyotik tedavisine başladığınızda, birkaç hafta içerisinde etkisini gösterecektir. Şikayetleriniz azalmaya başladığında, doktorunuz tarafından verilen ilaçları bırakmayıp, sonuna kadar devam etmeniz gerekmektedir. Bu rahatsızlık tekrarlayacağından zaman zaman doktora giderek kontrol edilmeniz gerekmektedir. Hastanın sigara ve alkol kullanımından uzak durması, çok dengeli beslenmesi ve hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekmektedir.
]]>
Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-ameliyati-sonrasi-idrar-kacirma.html Mon, 03 Dec 2018 10:59:10 +0000 Prostat ameliyatı sonrası idrar kaçırma, erkeklerde bulunan prostat bezi zamanla büyüdüğünden idrar sorunu oluşmaktadır. Özellikle 50 yaşın üzerinde olan erkeklerde prostat organının büyümesi sonucunda idrar yollarına bask Prostat ameliyatı sonrası idrar kaçırma, erkeklerde bulunan prostat bezi zamanla büyüdüğünden idrar sorunu oluşmaktadır. Özellikle 50 yaşın üzerinde olan erkeklerde prostat organının büyümesi sonucunda idrar yollarına baskı yaparak, tuvalete çıkmakta çok büyük sorun yaşarlar. Sık sık idrara çıkmak isteyip, idrara çıktıklarında tazyikli bir şekilde idrarlarını yapamazlar. Prostatı büyüyen bir erkeğin hem sağlığı bozulurken, hem de yaşamını olumsuz etkileyecektir. Prostat büyüdüğünde ilaçların faydası olmayacaktır. Doktorların vereceği ilaçlar sadece idrar yollarının genişlemesine neden olacağından hasta biraz rahatlayacaktır. Fakat prostat büyüdüğünden zamanla yine aynı sorun olacaktır. Bu yüzden prostat daha fazla büyümeden ameliyat edilmesi gerekmektedir. Hastanın prostat organı büyük olduğundan zorla idrar yapıldığından, zaman zaman ameliyat öncesinde de hastanın idrar kaçırması görülmektedir. Özellikle de hasta idrarını bitirdikten sonra damla damla gelmesi görülmektedir.
Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma
Prostat ameliyatı sonrası idrar kaçırma, mesane ve idrar yolları ameliyattan önce uzunca bir süre prostat organı büyüdüğünden baskı uygulayıp idrara çıkmakta zorlandığından, prostatın büyük bölümü alınarak kapsül kısmı kaldığından bir süre daha idrar kaçırma görülmektedir. Özellikle açık prostat ameliyatlarında, sonda daha çok kaldığından, sonda çıktıktan sonra hastanın idrarını tutmakta zorluk çektiği görülmektedir. Ameliyat öncesinde mesanenin güçlü boşalım yaptığından, ameliyat sonrasında mesanenin prostat büyümeden önceki haline gelmesi zaman alacaktır. Bu durumda asla endişeye kapılmamanız gerekmektedir. Her hastanın iyileşme süresi farklı olacaktır. Doktorunuzun söylediği tarihten daha da uzun sürmesi halinde mutlaka hekiminize başvurmanız gerekmektedir.
]]>
Açık Prostat Ameliyatı https://www.prostathastaligi.gen.tr/acik-prostat-ameliyati.html Mon, 03 Dec 2018 12:04:29 +0000 Açık prostat ameliyatı, prostat idrar kesesinin alt kısmına konumlanmış yaklaşık 20 gram ağırlığında erkeklere özgü bir salgı bezidir. Prostat erkeklerde spermlerin beslenmesini sağlar. Bu sayede döllenmenin ger Açık prostat ameliyatı, prostat idrar kesesinin alt kısmına konumlanmış yaklaşık 20 gram ağırlığında erkeklere özgü bir salgı bezidir. Prostat erkeklerde spermlerin beslenmesini sağlar. Bu sayede döllenmenin gerçekleşmesine yardımcı olur. Yaklaşık 18-20 yaşına kadar çok aktif değildir. Ancak bu yaşlardan sonra aktifleşerek büyümeye başlar.

Prostat büyümesi prostatı oluşturan dokularda kanser oluşmadan selim bir şekilde çoğalması anlamına gelmektedir. Prostatın neden büyüdüğü tıp dilinde kesinlik kazanmamıştır. 45 yaşını aşmış erkeklerde hormonlarda yaşanan bazı dengesizliklerden dolayı prostatta büyüme gözlemlenebilir. İleri yaş ya da ailede prostat hastalığının mevcut olması hastalığın riskini arttıran faktörler arasında yer alır.

Prostat yeni doğmuş bir erkekte yaklaşık 1 nohut tanesi kadar olur. 20 yaşına kadar büyüyerek erişkin boyutlara ulaşır. 20 yaşından 40-45 yaşlarına kadar aynı boyutlarda kalır ve bu yaşlardan sonra yeniden büyümeye başlar. Prostat büyümesi genellikle 50'li yaşlarda belirti vermeye başlar. Prostat büyümesi artık yaşam sonuna kadar devam eder ve büyüyen prostat her kişide aynı hızda büyümez.

Açık Prostat Ameliyatı

Açık Prostat Ameliyatı, Günümüzde teknolojik imkanlar sayesinde çok iri olan prostatların tedavisi için açık prostat ameliyatı kullanılmaktadır. Prostat ameliyatı ile prostatın büyüyen kısmı tamamen çıkartılır. Hastane de yatma süresi yaklaşık 3-7 gün kadardır. Açık prostat ameliyatı Açık prostat ameliyatı göbek altından açılan ufak bir kesi sayesinde yapılır. Ameliyatın ardından oluşan kesi yarasının iyileşme süreci yaklaşık 1 haftadır. Bazı vakalarda ise iyileşme süreci 2 haftaya ulaşabilir. Ameliyat anında oluşabilecek kanama için kan vermek uygun görülebilir.

]]>
Prostat Çayı https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-cayi.html Tue, 04 Dec 2018 05:05:30 +0000 Prostat Çayı:,Prostat çayı, prostat ve prostatit için süper bir bitki karışımıdır. İlaçlara tedavi vermeyen, cerrahi operasyondan çekinen prostat hastaları için, uzun zamandır üzerinde çalışılan ve çok yol Prostat Çayı:,Prostat çayı, prostat ve prostatit için süper bir bitki karışımıdır. İlaçlara tedavi vermeyen, cerrahi operasyondan çekinen prostat hastaları için, uzun zamandır üzerinde çalışılan ve çok yol katedilen Prostat Bitkisel Tedavi Yöntemlerini mutlaka denemelidirler. Bunlardan bir tanesi olan Prostat çayıdır. Özellikle 50 yaşı ve 50 yaş üstü prostat hastalığı potansiyeli olan erkeklerde, prostat sağlığı için özellikle tüketilmesi gereken prostat çayı karışımı da, hem tedavi amaçlı hem de önlem amaçlı tüketilmelidir ve çok yararlıdır. Özellikle prostat hastalığı için bal kabağı ekstresi, kereviz tohumu ekstresi, kişniş tohumu ve çuha çiçeği prostat tedavisinde etkisi uzmanlar tarafından kanıtlanmış eğir kökü başlıca yararlı bitkiler arasındadır. Bu bitki  ekstrelerden hazırlanan prostat çayı karışımı kolay kullanımı ve yan etki içermemesiyle kesinlikle önerilmektedir.  

Prostat Çayının Faydaları Nelerdir:

 • Kasık ağrılarının dinmesine faydalı,
 • İdrar yaparken oluşan ağrıların, yanmaların azalmasına,
 • İdrar yollarındaki mikropların atılmasına yardımcıdır.
 • Damla damla akan idrarın azalmasına da faydası vardır.
 • PSA seviyesinin düşmesine,
 • prostat bezinin küçülmesine
 • İdrar torbasındaki idrarın azalmasına,
 • Prostat iltihaplarının tedavisinde,
 • Uzun mesafeli seyahatlere çıkmanıza,
 • İdrar torbasının tam boşalmasına, prostat çayı yardımcı olmaktadır.

Prostat Hastalığına İyi Gelen Bitki Çayları:

Bazı bitkiler ve bitki çayları düzenli kullanıldığı takdirde ve bu kullanım sonucu tedaviye yardımcı etken olabilmektedir.

Isırgan Çayı: Isırgan otu kökü kullanılarak hazırlanan çay özellikle Avrupa Kıtasında prostat tedavisi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Uzmanlar ısırgan otu kökü ile cüce palmiyesi bitkisiyle birlikte karıştırarak hazırlanan bitki çayının çok faydası olduğunu söylemektedirler. İdrarın akışını düzenlediği, olumlu yönde etkilediğini ve mesanenin tam olarak boşalmasına yardımcı olduğunu, idrarı tam boşaltamama sebebiyle görülen sık tuvalete çıkmayı azalttığını belirtmektedirler. Dövülmüş ya da öğütülmüş 1 çay kaşığı ısırgan otu kökü 150 ml soğuk suyla kaynayana kadar ısıtılır, ateşten alınıp ağzı kapalı olarak 10 dk bekletilir ve süzülerek suyu içilir.  Isırgan Çayını taze, günlük ve öğünlük olarak yapmak her zaman daha sağlıklıdır. Günde 2-3 defa içilir. Bu çayı içmeye başlayınca günde 2-3 litre su tüketmeye özen göstermeniz gerekiyor. Bu çay prostatın başlangıç döneminde kullanılır, iltihaplanmaya karşı idrar yollarının temizlenmesini sağlamaktadır.

Prostat Çayı

 Önemli Not: Kalp yetmezliği, böbrek yetmezliğinde veya buna bağlı vücutta su birikmesi varsa bu çayı kullanılmamalıdır. 

Cüce Palmiye Çayı: Bu çay özellikle prostatın başlangıç aşamasındaki prostat büyümesine iyi geldiği söylenmektedir. ABD' de, prostat büyümesine karşı en çok kullanılan bir bitki Cüce Palmiyesidir. Geceleri uykudan uyanıp sık sık idrara çıkma başta olmak üzere büyüyen prostatın diğer belirtilerine de iyi geldiği söylenen cüce palmiyesi ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin hazırladığı, prostat büyümesi tedavisinde kullanılan bitkiler listesinde ''A sınıfı bitkiler'' kategorisinde yer almaktadır. 1-2 gram tohumu dövülerek biraz suyla içilir. Ayrıca 150 ml soğuk su üzerine cüce palmiye tohumu konur, kaynayana kadar ısıtılır, ateşten alınıp ağzı kapalı olarak 10 dk kadar bekletilir, süzülerek içilir. Bu çayı taze olarak günlük yapıp tüketmek gerekiyor. Günde 2-3 su bardağı içilir. Bu çayı içmeye başlayınca günde 2-3 litre su tüketmeniz gerekiyor.

Kırmızı Yonca Çayı: Prostat ve prostat kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerine de iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucu bazı olumlu bulgulara rastlanmıştır. Soya fasulyesinde de bulunan bir protein türü olan ''izoflavon'' içeren]]> Prostat Ameliyatı Sonrası https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-ameliyati-sonrasi.html Wed, 05 Dec 2018 00:38:22 +0000 Prostat ameliyatı sonrası, hastanın prostat ameliyatından sonra hastanede ne kadar süre takip altında olacağı, sondanın ne kadar takılı kalacağı ve iyileşmenin ne kadar sürede olacağı uygulanmış olan cerrahinin Prostat ameliyatı sonrası, hastanın prostat ameliyatından sonra hastanede ne kadar süre takip altında olacağı, sondanın ne kadar takılı kalacağı ve iyileşmenin ne kadar sürede olacağı uygulanmış olan cerrahinin türüne göre değişir. Cerrahinin sonunda prostat cerrahisinde kullanılan foley adındaki özel katater sonda idrar kanalının içinden mesaneye yerleştirilmektedir. Sondanın bir kanalından mesane içine serum verilir ve mesane yıkanır. Bu sayede pıhtıyla sondanın tıkanması engellenir, diğer kanaldan verilen idrar ve sıvı ise drene edilir. Bu sonda TUR tekniği ve lazerle prostat enükleasyonu sonrasında genellikle 2-3 gün, lazerle vaporizasyonda 1-2 gün kadar, açık ya da laparoskopik cerrahiden sonra 4-5 gün süreyle takılı kalır.

Hastalara hastanede oldukları sürede antibiyotik tedavisi uygulanır. Doktorların çoğu enfeksiyonu önlemek amacıyla cerrahiden önce ve sonra, antibiyotik tedavisini uygular. Bazı doktorlar ise, sonuçlara göre bu tedaviyi uygular. Sondanın alınmasından sonra, idrarda kan tanecikleri veya pıhtı atılması olabilir. Bu ameliyat edilen alanın iyileşmesinin etkisidir. Özellikle hafif kanamalar prostat ameliyatından sonra normal kabul edilir. Koyu renkte ve devamlı kanamalar ise, mutlaka doktora bildirilmelidir. Bu dönem hastaların bol su içerek, idrarla yara bölgesinin yıkanmasını sağlamalıdır.

Prostat ameliyatından sonra yapılması ve yapılmaması gerekenler

Hastalar eve dönünce ilk haftayı istirahat halinde geçirmelidir. Kapalı ameliyat bile olsanız, ağrı hissetmeseniz bile kendinizi iyileşme döneminde olarak kabul etmelisiniz. Kendini iyi hissedenler sadece doktoru izin verirse, normal yaşamına geri dönebilir. Fakat ilk haftada kendisini zorlayacak, ıkınma gerektirecek hareketlerden kaçınılmalıdır.

 • Ameliyat bölgesini ve mesanenin idrarla yıkanması için bol su içilmelidir
 • Bağırsak hareketleri yüzünden ıkınılmamalıdır
 • Kabızlık etkisi yapabilecek diyetlerden uzak durulmalıdır.
 • Ağır kaldırmaktan kaçınılmalı, araç kullanılmamalıdır
Prostat Ameliyatı Sonrası

Prostat ameliyatından sonra normal yaşam

Hastalar kendilerini iyi hissetse de, ameliyat yerinin tam olarak iyileşmesi en az 1-2 ay alır. Bu dönemde bazı sorunlar yaşanabilir. Bunlar;

İşemede zorluk çekme: Sonda alındıktan sonra genellikle idrar akışında artış olur. Fakat bazı hastalarda bu zamanla gözlenebilir. Bu süreçte bir süre rahatsızlık duyulabilir, ani işeme isteği ve sık idrara çıkma durumu gelişebilir. Bunlarda zamanla düzelme olmazsa, doktora bilgi verilmelidir.

İdrar kaçırma: Ameliyattan önce mesane idrarı boşaltmak için oldukça zorlanıyordu. Bu yüzden idrar fonksiyonlarında düzelme belli bir süre alır. Bu nedenle bazen idrar kaçırma gibi durumlar gelişebilir. Bu zamanla düzelir.

Kanama: 1-2 hafta süreyle ameliyat bölgesindeki yara kabuklarının gevşemesi nedeniyle, idrarın başında ya da sonunda damlama şeklinde kanama görülebilir. Bu durumda telaşlanmadan su alımının arttırılması ve dinlenme yararlı olacaktır. Eğer idrarın rengi koyulaşırsa, idrar yaparken rahatsızlık olursa doktora bilgi verilmelidir.

Prostat ameliyatından sonra cinsel fonksiyon

Erkeklerin çoğunluğunda prostatla ilgili ameliyatlardan sonra cinsel gücün etkilenmesi, haz alma gibi endişeler olur. Fakat uygulanan cerrahi tekniklerde ereksiyon kaybı olma olasılığı düşüktür. Bazı erkeklerde cinsel fonksiyonlarda azalma olsa dahi, bu zaman içinde düzelmektedir. Bu ameliyatlardan sonra sadece meni mesaneye geriye kaçtığından, meni oranında azalma olabilir. Bunun görülme oranı % 75 kadardır. Bu sorun grip tedavisi için kullanılan bsödoefedrin içeriği olan ilaçlarla giderilebilir.

]]>
Prostat Değerleri https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-degerleri.html Wed, 05 Dec 2018 18:53:48 +0000 Prostat değerleri, erkeklerde var olan üreme sisteminin bir organı ile ilgilidir. Adı geçen sistemin parçası olan organ mesanin alt tarafında, bağırsakların ön kısmında yer almaktadır. Bu organın temel görevi sperm h Prostat değerleri, erkeklerde var olan üreme sisteminin bir organı ile ilgilidir. Adı geçen sistemin parçası olan organ mesanin alt tarafında, bağırsakların ön kısmında yer almaktadır. Bu organın temel görevi sperm hücrelerini koruyarak kalitelerini arttırmak olan sıvıyı üretmektir.

Üretilen sıvının spermlerin kalitesini arttırdığı gibi sperm hücrelerinin korunmasını sağlamaktır. Bu organın önemli bir görevi daha bulunmaktadır. O da sfinkster adı verilen kasları yöneterek mesane bölümünün ağız kısmını kapamak ve dışarı idrar kaçırılmasını önlemektir. Prostat bir dış salgı bezi olarak görev yapmaktadır. Bu organın içerisinde çinko oranı fazla olan bir sıvı bulunur.  Çinko yeterli seviyelerde olmadığı zaman yerine getirilmesi gereken önemli görevlerde aksama olmaktadır.  Erkeklerde yaşın ilerlemesi ile prostatta hacimce büyüme görülür. Asıl problem bu organın hacminde oluşan artma değildir, testlerde normal aralıklarda seyretmeyen değerlerdir. Bu değerlerden biri PSA olarak kısaltılan prostat spesifik antijen seviyesi ifadesidir. Organda yer alan epitel hücrelerinin ürettiği seminal sıvısında protein yapılı bir çeşit enzim bulunur. PSA değeri normal olan kişilerde prostat içindeki serum sıvısında çok düşük seviyede bulunur. Ancak kanın içerisinde bulunan normal değerlerin dışına çıkması prostatta hastalık oluşumunu gösterir. PSA olarak isimlendirilen değerin seviyesi normalde 4 ng /ml nin altında olmalıdır. Eğer ki değer seviyesi belirtilen miktarın daha üst seviyelerinde olursa bu durum hastalık habercisi olarak nitelendirilir. Prostat organında kanser oluşumunun risk seviyesi PSA değerinin normal olup olmamasına bağlıdır. Beckman Couiter değeri sağlık değerlendirilme aşamasında göz önüne alınan bir diğer değerdir.

Prostat Değerleri
Sağlıklı bir prostat için beslenme önerileri

Öncelikle alkol tüketilmemesi önerilmektedir. Çünkü klinik ortamında yapılan çalışmalar tüketilen alkolün prostatta bulunan prolaktin adı verilen bir maddenin seviyesinin artmasına neden olmaktadır. Bu maddenin artması emilim seviyesini arttırmakta sonuç olarak DHT seviyesinin fazla oranda artmasına ve prostat büyümesi meydana gelmektedir. Şeker, baharat ve kafein maddelerinin tüketilme oranları düşürülmelidir. Gün içerisinde bolca sıvı alınması başka bir öneridir. Bol sıvı tüketimi böbreklerde ve idrar yollarında iltihaplanma riskini çok fazla azaltmaktadır.
]]>
Prostat Bitkisel Tedavi https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-bitkisel-tedavi.html Wed, 05 Dec 2018 19:13:59 +0000 Prostat bitkisel tedavi, prostat erkek üreme sisteminde bulunan ve idrar kesesinin altında yer alan yaklaşık ceviz büyüklüğünde bir salgı bezidir. Prostatın görevi, erkeklerde meniyi oluşturan sıvının yaklaşık %2 Prostat bitkisel tedavi, prostat erkek üreme sisteminde bulunan ve idrar kesesinin altında yer alan yaklaşık ceviz büyüklüğünde bir salgı bezidir. Prostatın görevi, erkeklerde meniyi oluşturan sıvının yaklaşık %20'sini salgılatmaktır. Prostat hastalıkları daha çok 45-50 yaşlarından sonra ortaya çıkmaktadır. Bu yaşlardan sonra prostat büyümesi, prostat iltihabı ya da prostat kanseri erkeklerde sıkça görülen hastalıklar arasındadır. Prostat büyümesinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak prostat ile alakalı gelişen hastalıklarda oluşan şikayetler birbiri ile yakın özellikler taşır. Prostat büyümesinden şüphelenen kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurması gerekir. Prostat büyümesi başlangıç aşamasındayken ilaç ile tedavi edilerek kontrol altına alınabilir. Fakat ilaç tedavisi her hastada aynı başarıyı sağlamayabilir. İlaç tedavisinden yanıt alınamayan hastalar için cerrahi operasyon uygulanmaktadır.

Prostat hastalığı tıbbi tedavinin yanı sıra uygulanacak bitkisel tedavi yöntemleri ile de kontrol altına alınabilir. Ancak bitkisel tedavinin mutlaka tıbbi tedaviye destek amacıyla uygulanması gerekir.

Prostat Hastalığı İçin Bitkisel Kür-1

 • 10 gram hazenbel
 • 10 gram kereviz yaprağı
 • 1 litre su

Hazırlanışı: 1 litre suyun içine kereviz yaprağı ve hazenbel ilave edilerek 10 dakika kaynatılır. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra ocaktan alınarak yarım saat kadar dinlendirilir. Hazırlanan karışım cam bir sürahinin içine alınarak sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa tok karnına 1 su bardağı içilir. Küre 1 ay boyunca devam edilerek 1 ay sonra ara verilir.

Kür-2

 • 1 litre su
 • 250 gram brokoli

Hazırlanışı: 1 litre su uygun bir tencereye alınarak kaynatılır. Kaynayan suyu brokoli ilave edilerek 5 dakika kadar daha kaynatılarak ocaktan alınır. Hazırlanan karışım soğuduktan sonra günde 3-4 bardak kadar içilir.

Prostat Bitkisel Tedavi

Kür-3

 • Yarım kilo sarı kantaron
 • 8 litre su

Hazırlanışı: 8 litre su kaynatılarak içine sarı kantaron eklenir. Sarı kantaron ile birlikte 40 dakika kadar daha kaynatılarak ocaktan alınır. Karışım süzülerek cam bir kabın içinde buzdolabında muhafaza edilir. Günde üç defa yemeklerden 1 saat kadar önce 1 su bardağı olacak şekilde içilir.

Prostat Bitkisel Tedavi İçin Diğer Öneriler

 • Isırgan otu prostat büyümesi nedeniyle oluşan idrar yapma güçlüğüne karşı iyi gelir. Isırgan otu çay şeklinde demlenerek içilebilir.
 • 10 gram kadar funda1 su bardağı kaynar suyun içine atılarak 10 dakika demlenir. Hazırlanan çay günde 3 defa içilebilir.
 • 1 litre suyun içine 2 adet kuru soğan atılarak 1 gece bekletilir. Sabaha kadar bekleyen su prostat iltihabına karşı aç karnına 1 bardak olacak şekilde içilir.
]]>
Prostat Boyutları https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-boyutlari.html Thu, 06 Dec 2018 13:49:37 +0000 Prostat boyutları, prostat erkeklerin mesane boynunda yer alan bir salgı bezidir. Bu organın iyi huylu ya da habis diye tabir edilen tümörleri vardır ve en fazla rahatsızlanan erkek organıdır. Normalde 4-6 cm, anteropaste Prostat boyutları, prostat erkeklerin mesane boynunda yer alan bir salgı bezidir. Bu organın iyi huylu ya da habis diye tabir edilen tümörleri vardır ve en fazla rahatsızlanan erkek organıdır. Normalde 4-6 cm, anteropasterior çapı 2-3 cm ölçülerinde olan bir yapıdır. Fakat tümörlerin gelişmesiyle birlikte prostat boyutları da değişime uğramaktadır. % 60-70 oranında periferik zarda gelişen prostat kanseri, iyi huylu prostat büyümesi prostat boyutlarını değiştirmektedir. Erkeklerde 55 yaşından itibaren % 25 oranında obstrüktif işeme semptomları olduğu belirlenmiştir. İyi huylu prostat büyümesinin de sebebi tam olarak bilinmese de, endokrin kontrollü olduğu bilinir. Bu transizyonel zondan gelişme gösterir.

Prostat ağırlığı normalde 18-20 gram olur. Boyutlarında değişim olduğunda ağırlığı da değişmektedir. Erkeklerde içi ve dış olarak 2 adet idrar tutma büzüğü sfinkter bulunur. Mesane ve prostatın birleştiği yerde iç sfinkter, prostattan sonra leğen kemiğinin tabanındaki kaslardan oluşan ve idrar tutmayı ve yapmayı istemli olarak gerçekleştiren dış sfinkter yer alır.

Prostat salgı bezi meninin ortalama % 10-20 kadar sıvı bölümünü meydana getirir. Bunun içinde yer alan maddeler, spermin vajinal ortamda enfeksiyonla karşılaşmasına engel olmak, 2-30 dakika içinde akışkan hale gelmesine yardımcı olmaktadır. İstemsiz kasılan iç büzük spermin mesaneye geriye kaçışını önler.

Prostat Boyutları

Prostat boyutlarının değişmesi anlaşılabilir mi

Prostat erkeklerde belirli bir yaştan sonra, özellikle 40 yaşından itibaren büyüme gösterir. Büyüme ilerleyen yaşlarda daha fazla olur. Bu normalde fark edilemez. Fakat iyi huylu prostat büyümesi olsa da, mesane boynunda yer almasından ötürü erkeklerde idrar sorunları görülmeye başlar. İdrar yapmada zorlanma, idrarı kesik kesik yapma, idrar yaparken ağrı ve yanma olması gibi belirtiler baş gösterir. Bu nedenle erkekler genellikle idrar sorunları olduğundan, doktora giderler. Bu muayene ve tetkikler sırasında, prostat boyutları değerlendirilerek iyi huylu ya da habis tümörler tespit edilebilir. Ayrıca kanda PSA değerleri de bu konuda aydınlatıcı bilgiler verebilir.

]]>
Prostat İlaçları https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-ilaclari.html Thu, 06 Dec 2018 21:04:25 +0000 Prostat ilaçları, özellikle iyi huylu prostat büyümesi teşhisi konulan hastalara tavsiye edilmektedir. Belirtilerin hastaları rahatsız etmesinde ve yaşam seviyesini düşürdüğünde ilaç tedavisi önerilir. Prostat ila Prostat ilaçları, özellikle iyi huylu prostat büyümesi teşhisi konulan hastalara tavsiye edilmektedir. Belirtilerin hastaları rahatsız etmesinde ve yaşam seviyesini düşürdüğünde ilaç tedavisi önerilir. Prostat ilaçlarının kullanılmasına karar verilmesinde etkili olan unsurlar ise, hastada görülen belirtiler, prostatın boyutları, kişinin tıbbi özgeçmişi, bu sorun için bulunan ilaçlar ile hastanın kişisel tercihleri etkili olmaktadır. 

İyi huylu prostat belirtilerinin tedavi edilmesinde kullanılan ilaç grupları ise;

 • Bitkisel ilaçlar
 • Alfa blokerler
 • Muskarinik reseptör antagonistleri
 • 5 alfa redüktaz inhibitörleri
 • Bu ilaçların kombinasyonları

Bu ilaçlar farklı şekilde etkili olur, her birinin etkisi ve yan etkisi farklıdır.

Bitkisel ilaçlar: Bu ilaçlar bitki özlerinden yapılmaktadır. Bitkilerin kök, polen, çekirdek, kabuk ya da meyvesi kullanılarak ya da bir arada kullanılarak elde edilirler. Bitkilerden elde edilen prostat ilaçları genellikle kabak çekirdeği, Afrika kuş üzümü ağaç kabuğu, çavdar poleni, Güney Afrika yıldız otu, ısırgan otu kökü ve Amerikan bodur hurma meyvesinden elde edilir. Bitkisel ilaçların iyi huylu prostat büyümesine ait olan  belirtileri nasıl yok ettiği net olarak bilinmemektedir. Çeşitli bitkisel ilaçlar olduğundan, bunun için özel öneride bulunulmaz. Bunun için doktor önerisi olmadan bu ilaçların kullanılması doğru değildir.

Alfa blokerler: Bu ilaçlar prostatta düz kasları gevşettiğinden, idrar akışını ve belirtilerini iyileştirir. Bunun için kullanılan 5 tür alfa bloker bulunmaktadır. İlaçların etkileri benzer olsa da, yan etkileri farklıdır. Birkaç hafta içinde etkisini gösteren ilaçlar, prostatın büyümesini önlemez ve küçülmesini sağlamaz. Bunlar hastalarda en fazla kullanılan ilaçlardır. Güçsüzlük, baş dönmesi, kan basıncı düşmesi gibi yan etkileri olabilir. Ayrıca gözde kasları etkileyerek, gevşek iris sendromuna neden olabilir.

Prostat İlaçları

5 alfa redüktaz inhibitörleri: Bu ilaçlar prostatın büyümesine engel olduğu gibi, küçülmesini de sağlayabilir. Özellikle prostat 40 ml den daha büyük olduğunda, etkisi daha fazladır. Hastayı rahatsız eden etkiler olduğunda, reçeteyle verilmektedir. İlaçlar kullanıldığında 3-6 ay içinde etkileri görülür. Hastalarda cerrahi girişim ihtiyacını azaltırlar. Bu ilaçların yan etkileri cinsel fonksiyonlarla alakalıdır. Bunlar genellikle boşalma sorunları, erektil disfonksiyon gibi sorunlardır. Bunlar tedavinin kesilmesinden sonra kaybolur. Genellikle diğer ilaçlarla birlikte kombinasyon yapılarak kullanılırlar.

Muskarinik reseptör antagonistleri: Bu ilaçlar mesanedeki anormal kasılmaları azaltır. Hastada aktif mesane olduğunda tercih edilirler. İdrardan sonra mesanede idrar kaldığında ya da mesane tam boşalmıyorsa, bu ilaçlar kullanılmaz. İlaçların yan etkileri ise, bulanık görme, kabızlık, gözde kuruluk, ağızda kuruma, baş dönmesi gibi hafif etkilerdir.

]]>
Lazerle Prostat Ameliyatı https://www.prostathastaligi.gen.tr/lazerle-prostat-ameliyati.html Fri, 07 Dec 2018 04:01:23 +0000 Lazerle prostat ameliyatı, prostat doğumdan itibaren her erkekte üreme sisteminde bulunan bir organdır. Prostat, idrar torbası çıkışı ve etrafını tamamen saran bir salgı bezidir. Salgı bezi idrar yollarını koruyuc Lazerle prostat ameliyatı, prostat doğumdan itibaren her erkekte üreme sisteminde bulunan bir organdır. Prostat, idrar torbası çıkışı ve etrafını tamamen saran bir salgı bezidir. Salgı bezi idrar yollarını koruyucu ve meni üretimi için salgı üretir. Normalde bir kestane büyüklüğünde ve yaklaşık 20 gram ağırlığında olan organ belli bir yaştan sonra büyümeye başlar.

Prostat Belirtileri Nelerdir

 • İdrar yapılmasına rağmen yapılmamış hissi yaşanır.
 • Sık aralıklarla idrara çıkma isteği oluşur.
 • İdrar kesik kesik yapılabilir.
 • İdrar yapılırken yanma ve ağrı hissi oluşabilir.
 • İdrar yaparken ıkıntı yaşanabilir.
 • İdrar kaçırma sorunu oluşabilir.
 • İdrar yapıldıktan sonra damlama görülebilir.
 • Özellikle geceleri idrara çıkma isteği oluşabilir.

Prostat hastalığında prostatın bir kısmı ya da tümü çıkarılarak sorun çözülebilir.

Lazerle Prostat Ameliyatı

Lazerle prostat tedavisi hasta için oldukça konforlu bir tedavi seçeneğidir. Hücrelerde hızlı emilim yaratarak büyüyen prostat  buharlaştırılır v e prostatın çevresini kaplayan ince kısmı onarır. Ayrıca kanama riski  hiç yoktur. Derin dokulara kadar ulaşmadığı için oldukça güvenli bir tedavi seçeneğidir. Lazerle prostat tedavisinde sonuç tıpkı açık ve kapalı prostat ameliyatlarında olduğu gibi kalıcıdır.

Lazerle Prostat Ameliyatı

Lazerle prostat ameliyatından sonra hastanın iyileşme süreci oldukça kolay ve kısadır. Ameliyat gerçekleştikten sonra hasta birkaç saat içinde taburcu edilir ve normal hayatına dönebilir. Diğer ameliyat seçeneklerine göre lazerle prostat ameliyatında hastada sonda kalma süresi çok daha kısadır. Sonda alındıktan sonra hasta üzerinde gerekli değerlendirmeler yapılarak hasta güvenle evine gönderilebilir.

Lazerle prostat ameliyatında kanama riski yok denecek kadar azdır. Erkek üreme organı çevresinde bulunan sinirler ve idrarı tutmayı sağlayan kaslar lazer prostat ameliyatında her hangi bir zarara uğramaz. Dolayısı ile hasta ameliyat sonrasında idrar kaçırma ya da sertleşme gibi sorunlara maruz kalmaz.

]]>
Prostat Diyeti https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-diyeti.html Fri, 07 Dec 2018 17:55:54 +0000 Prostat diyeti, prostat özellikle 45-50 yaş üzeri erkeklerde görülen ve farklı şekillerde kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Prostat kanseri oldukça ciddi bir hastalık türü olup tedavi ile yok edilebilen Prostat diyeti, prostat özellikle 45-50 yaş üzeri erkeklerde görülen ve farklı şekillerde kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Prostat kanseri oldukça ciddi bir hastalık türü olup tedavi ile yok edilebilen bir kanser türüdür. Prostat kanseri düzensiz ve kötü beslenme, sigara, alkol, stres ve hava kirliliği gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Dolayısı ile bu tür faktörlerden uzak durarak ve dengeli beslenerek prostat kanseri riski azaltılabilir.

Prostat Diyeti

Prostat Diyeti

 • Prostattan korunmak ya da prostat hastalığını tedavi edebilmek için omega-3 yağ asitleri bolca tüketilmelidir. Omega-3 yağ asitleri kanser hücrelerinin oluşumunu geciktirebilmekte ve kanser oluşumunu önleyici etki yaratabilmektedir.
 • C vitamini, folik asit, potasyum ve polifenolik bileşikler prostat hastalığına karşı koruyucu etki yaratmaktadır. Özellikle düzenli domates tüketen kişilerde tüketmeyenlere oranla prostat hastalığının gelişme olasılığı daha düşüktür.
 • Birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynayan lifli gıdalar prostat hastalığında da oldukça önemlidir. Özellikle kurubaklagil ağırlıklı beslenmek prostat kanserine karşı koruyucu etki yaratır.
 • Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip olan sebze ve meyvelerin bolca tüketilmesi prostat hastalığı için önemlidir. Özellikle nar suyu mutlaka diyet listesine eklenmelidir.
 • Prostat kanseri ve günlük alınan kalori miktarının ilişkili olduğu bir takım çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu nedenle kalori alımı mutlaka sınırlandırılmalı ve diyet listesi o yönde oluşturulmalıdır.
 • E vitamini prostat kanserini %32 azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Selenyum adlı mineralin prostat kanserini %63 oranında azalttığı düşünülmektedir.
 • Prostat diyetinde tatlandırıcı kullanımı sınırlı tutulmalı ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Prostat diyetinde hazırlanan yemekler fırında, buharda ya da buğulama yöntemi ile hazırlanarak pişirilmelidir.
]]>
Prostat Kireçlenmesi https://www.prostathastaligi.gen.tr/prostat-kireclenmesi.html Sat, 08 Dec 2018 06:44:02 +0000 Prostat kireçlenmesi, doğuştan erkeklerde bulunan prostat organında meydana gelen bir sağlık problemini ifade etmektedir. Bu sağlık sorunu bazı durumlarda erkekteki cinsel organda şekil yada duruş bozukluklarına neden olabileceği Prostat kireçlenmesi, doğuştan erkeklerde bulunan prostat organında meydana gelen bir sağlık problemini ifade etmektedir. Bu sağlık sorunu bazı durumlarda erkekteki cinsel organda şekil yada duruş bozukluklarına neden olabileceği gibi oldukça ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilmektedir.

Prostat idrar kesesi adı verilen organın çıkış kısmında yer almaktadır ve bulunduğu yeri tamamen sarmaktadır. Bu organın temel amacı idrar yollarını oluşabilecek olumsuz etkilenmelerden korumak ve cinsel manada ilişki gerçekleştiği zaman erkek üreme hücrelerini içeren meniyi sulandırmaktır. Erkeklerde yaşın ilerlemesi ile birlikte prostatın salgı oluşturan bezlerinde yapısal değişmeler olmaktadır. Bu durum kireçlenme hastalığının başlaması anlamına gelmektedir. Yaşın ilerlediğini gösteren saçların beyazlaması, ciltte kırışıklıkların oluşması gibi bu durumda bir belirtidir. Bu sağlık sorunu da bir takım belirtiler ile kendini göstermektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir

Erkeklerde oluşan bu sağlık sorunu çok sık idrara çıkma isteğinin oluşması, idrara çıkıldığı zaman idrarın damla damla gelmesi, idrarın yapılması sonrasında bile idrar yapma isteğinin kaybolmaması ve geceleri bile idrara çıkma isteğinin oluşması başlıca belirtileridir. Hastalığın belirtilerinden başka kesin olarak teşhis aşamasına geçildiği zaman mutlaka bu konuda uzman bir hekime görünmek gerekmektedir. Çünkü gereken özen gösterilmediğinde bu sağlık sorununun kanser ile sonuçlanma riski bulunmaktadır. Her prostat hastalığının illa ki kanserle sonuçlanması beklenmez ancak bu durum sorunun ihmal edilmesi olarak anlaşılmamalıdır. 

Prostat Kireçlenmesi
Hastalığın Tedavi Edilmesi

Öncelikli olarak prostat kireçlenmesi hastalığı teşhisi konulan kişinin yaşam tarzında bazı değişiklikler yapmaya gitmesi gerekmektedir. Aktif olarak çalışma hayatının sürdürebilmek için kişinin yaşam kalitesini bozacak sorunların oluşması aşamasında sorunu fazla geciktirmeden tedavi aşamasına başlaması gerekir. Erkeklerde yaşın ilerlemesi ile prostatın büyüme göstermesi doğru orantılı olarak gerçekleşmektedir. Büyüklük olarak bir kestane tanesi kadar büyüklüğü olan bu organ 20 gram ağırlıktadır. Ancak hastalık sonucu bazı durumlarda 250 gram ağırlığa ulaşabildiği gözlenmiştir. Genelde küçük bir operasyon ile eski sağlıklı duruma dönüş sağlanabilmektedir. Bu aşamada şu önemli noktaya değinilmelidir her vakanın ameliyatla düzeltilmesi gerekmemektedir. Ameliyatlar en fazla 1 saat gibi kısa bir sürede yapılmaktadır.
]]>