Prostat Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Prostat Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Başlangıcı

Prostat, erkeklerde genellikle 45 ila 55 yaşları arasında görülmeye başlanan prostat büyümesi ile karakterize bir organdır. Prostat büyümesi, prostatın normal boyutlarından daha büyük hale gelmesi durumudur ve bazı vakalarda kansere dönüşebilir. İdrar yaparken zorluk çekme, oturarak ve ayakta idrar yaparken idrarın ileriye doğru gitmemesi, idrarın kesik kesik ve damlalar halinde akması, idrarı tam boşaltamama hissi gibi belirtilerle kendini gösterir. Uzmanlar, idrarın hemen gelmemesi, sık idrara çıkma, idrarda kanama, gece uykudan uyanıp idrar yapma, idrarı tam yapamama sonucunda ağrı ve sızı gibi belirtilerle karşılaşıldığında derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini önemle vurgulamaktadır.

Prostat, idrar kesesinin altında yerleşen ve idrarın mesaneden çıkıp penis içerisinden dışarıya atılmasını sağlayan, idrar yolunun başlangıç kısmını kalın bir yüzük gibi saran ve salgı üreten bir organdır. Erişkinlerde prostat, bir kestane büyüklüğünde ve yaklaşık 18-20 gram ağırlığındadır. Prostat, ergenlik yaşına kadar normal boyutundadır ve o zamana kadar fonksiyonel değildir. Ergenlikle birlikte, testosteron hormonunun etkisiyle faaliyet göstermeye başlar. Prostat, 45 yaşlarından itibaren büyümeye başlar. İyi huylu prostat büyümesi, genellikle prostat hücrelerinin büyümesi sebebiyle değil, hücre sayısının anormal artışından kaynaklanır. Bu büyüme, yaşamın sonuna kadar değişen hızlarda belirtiler göstererek devam eder. 50 yaş üzerindeki erkeklerin %50'sinde, 60-70 yaş arasındaki erkeklerin %65'inde ve 80 yaş üzerindeki %90'ında prostat büyümesiyle karşılaşılır. Prostat bezi, idrar kesesine, idrar yoluna ve makata doğru büyür. Genellikle mesane boyunda yarattığı tıkanmayla idrar yolunda, idrar kesesinde, böbreklerden mesaneye idrarı taşıyan kanallarda ve böbreklerde patolojik değişikliklere sebep olabilir. Büyüyen prostat kitlesinin yaptığı baskıyla, idrarın son çıkış kanalının normal şekli bozulabilir ve bu kitle mesane çıkımında tıkanmaya sebep olarak mesanede mesane kasının anormal gelişmesine yol açabilir.

Prostat Başlangıcı Belirtileri Nelerdir?

Prostat başlangıcının en önemli belirtisi, idrarın kesik kesik gelmesidir. Prostat büyümesi, idrar akımının yavaşlamasıyla kendini gösterir. Ayakta ve oturarak idrar yaparken idrar yollarında yanma, hafif ağrı, ince bir sızı, idrarın ileriye doğru gidememesi, idrarın kesik kesik gelmesi, idrarı tam boşaltamama, kesik kesik ve damlalar halinde akması prostat başlangıcının belirtileridir. İdrarın hemen gelmemesi ve bir süre bekletilmesi, idrar yapma süresinin uzaması, sık idrara çıkma, gece uykudan uyanarak idrar yapma isteği, idrarda kanama oluşması, idrarın tam olarak yapılmaması sonucu böbreklere kadar varan bir idrar durgunluğu ve bu sebeple bel bölgesine vuran bir ağrı, idrar kesesinin normalden fazla şişmesi halinde karın alt tarafında şişlik, bu bölgeye elle veya bir cisimle bastırıldığında idrar kaçması, ani idrar yapma hissinin oluşması ve idrar kaçırma da hastalığın başlangıç belirtileridir.

Ürolog uzmanı tarafından makattan muayene edilerek prostatın büyüklüğü, şekli, kıvamı ve kitlesi değerlendirilir. Ultrasonografi ve PSA tetkikleri yapılabilir; fakat en etkin tetkik yöntemi, makattan parmakla yapılan muayenedir. Hasta olan kişiye başlangıç belirtileri sorulur ve şikâyetlere göre tanı koymak mümkündür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

ABUZER

20 Mayıs 2024 Pazartesi

İdrar geldığı zaman bekletiyorum birdahaki geldığı zaman fermanı açana kadar bazen bırakmıyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Karaca

Merhaba. İdrar geldiği zaman dışarıya çıkmasını engellemek, daha ciddi problemlerle karşılaşabileceğinizi unutmayın. Çünkü hızlı gelen idrar önü tıkanırsa patlamaya kadar yolu gözükebilir. Bu yüzden bu tür şeylerden kaçınmanız gerekir. Bu tip durumlarda zaman kaybetmeksizin doktora gitmeniz yararlı olacaktır.

2. Cevap
cevap

Aktay

Merhaba, idrarını tutmanın iyi birşey olmadığını daha küçük yaşlarda büyükler söylerdi. Tutma tutma hemen git iyi olmaz derlerdi. Doktorlarda tutmamamız gerektiğini belirtiyorlar.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Prostat Hipertrofisi

Prostat Hipertrofisi

Prostat Ameliyatı

Prostat Ameliyatı

Prostat Kanseri Öldürür mü?

Prostat Kanseri Öldürür mü?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Prostat Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Boyutları

Prostat Boyutları

Prostat Bitkisel Tedavi

Prostat Bitkisel Tedavi

Prostat Büyüklüğü

Prostat Büyüklüğü

Prostat Ne İyi Gelir?

Prostat Ne İyi Gelir?