Prostat Hacmi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Prostat Hacmi

Prostat hacmi, erkeklerde idrar kesesinin hemen altında prostat bezi bulunur. Prostat bezi idrarın dışarı atıldığı üretrayı çevreler. Prostatın görevi, cinsel boşalma sırasında spermlerin dışarı atılmasını sağlamaktır. Yetişkin bir erkek bireyde prostat bezi ağırlık olarak 25-30 gram civarlarındadır ve erkeklerde prostatın hacmi 40'lı yaşlardan itibaren giderek büyümeye başlar ve devam eder. Büyüyen kısım özellikle prostatın iç kısmıdır, normal olarak bir kestane kadar olan prostat bezi bir portakal genişliğine kadar büyüyebilir. Bu duruma medikal adı ile BPH yani iyi huylu prostat büyümesi adı verilir.

Yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda 60 yaş ve üzerindeki erkeklerin %50'sinde 80 yaş ve üzerindeki erkeklerin ise %90'ında iyi huylu prostat büyümesi görülür. İyi huylu prostat büyümesi olan BPH ile kanser aynı şey değildir. BPH prostat kanseri oluşturmaz.

Prostatın hacmi büyümeye başladıkça idrar yolunu tıkayarak idrar akışını zorlamaya ve engellemeye başlar ve idrar yakınmaları tıkanıklığın derecesi ile alakalıdır.


Prostat hacmi büyümesinden kaynaklanan sıkıntılar nelerdir?

  • İdrarı başlatırken güçlük çekilmesi
  • İdrarın kuvvet derecesi ve idrar kalınlığının azalması
  • İdrarı kesik kesik yapma
  • İdrar sonunda damlamalar
  • İdrarını tam olarak bitirememiş gibi bir his
  • Ve idrarda görülen kanama
  • Sık sık idrara çıkma isteği
  • Aniden gelen idrar
  • İdrar kaçırma sıkıntıları
  • İdrar yaparken yanma ve sızlama
Bazı durumlar da BPH nedeni ile idrar yolu tam olarak tıkanarak bu kişilere acil sonda takılması gerekebilir. BPH da prostat hacminin büyümesi tek başına bir anlam ifade etmez. Prostat hacmi artışının yanı sıra yukardaki bulgularda eşlik etmelidir. Prostat hacmindeki artışa bağlı olarak idrar yakınmaları ile ilgili sıkıntılar yavaş bir seyir izleyerek ortaya çıktığından dolayı hasta kendindeki değişimleri fark etmeyebilir. BPH neticesinde idrar yollarında aniden gelişen idrar tıkanması, idrar yolu iltihapları, idrar kesesinin yapısı ile ilgili bozukluklar ve böbreğin işlevlerini etkileyen böbrek yetmezlikleri gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Prostat hacminin büyümesinde BPH ile aynı anda kanser hastalığının da olabileceği göz önüne alınarak hasta muayene sırasında buna göre incelenmelidir.

Prostat Hacmi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Prostat Kanseri Ameliyatı

Prostat Kanseri Ameliyatı

Prostat Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Belirtileri ve Tedavisi

Popüler İçerikler

Prostat Hacmi

Prostat Hacmi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Prostat Büyüklüğü

Prostat Büyüklüğü

Lazerle Prostat Ameliyatı

Lazerle Prostat Ameliyatı

Prostat Ameliyatı Sonrası

Prostat Ameliyatı Sonrası

Prostat Kanseri Öldürür mü?

Prostat Kanseri Öldürür mü?

Prostat Değerleri Kaç Olmalıdır?

Prostat Değerleri Kaç Olmalıdır?